Pierwsze elektrony w synchrotronie SOLARIS

W grudniu 2014 r. w synchrotronie SOLARIS udało się pozyskać pierwsze elektrony. Zostały one wyprodukowane w dziale elektronowym, gdzie są również wstępnie przyspieszane. Następnie trafiają do akceleratora liniowego, w którym osiągają prędkość bliską prędkości światła.

A wszystko po to, aby uzyskać promieniowanie synchrotronowe, czyli wyjątkowe światło do  badań.

Otrzymanie pierwszych elektronów z działa elektronowego poprzedzone było wielogodzinną pracą fizyków, informatyków i inżynierów SOLARIS. Oczekiwaliśmy w pełnym napięciu, czy wszystkie parametry zostały poprawnie obliczone i czy wszystko zostało odpowiednio zaprojektowane – mówi Adriana Wawrzyniak, koordynatorka tej operacji. – Przed nami jeszcze wiele pracy i wiele testów, ale ten pierwszy sukces to dobra wróżba na niedaleką przyszłość, kiedy już przystąpimy do uruchamiania synchrotronu.

Prof. Paul Dumas i Ference Borondics gośćmi Centrum SOLARIS
Pierwsze widmo XAFS na linii SOLABS
Monochromator na linii SOLABS już zainstalowany!
Zapraszamy na międzynarodowe seminarium!