Elektrony w pierścieniu akumulacyjnym

Kolejny krok milowy zespołu SOLARIS: w maju 2015 r. wiązka elektronów dotarła do pierwszej sekcji w pierścieniu akumulacyjnym.

Po tym jak wiązka przeszła przez cały akcelerator liniowy wiedzieliśmy, że liniak działa poprawnie. Teraz kiedy dotarła już do synchrotronu, mamy pewność, że także linia transferowa łącząca akcelerator liniowy z synchrotronem została prawidłowo zamontowana i spozycjonowana. – mówi Adriana Wawrzyniak, główny fizyk akceleratorowy SOLARIS. – Naszym następnym celem jest przeprowadzenie wiązki elektronów przez wszystkie dwanaście magnesów synchrotronu, utrzymanie jej w okręgu oraz stopniowe zwiększanie energii.

Jasny punkt widoczny na zdjęciu obok to zarejestrowany obraz elektronów w synchrotronie SOLARIS. Osiągnięta energia elektronów to 320 MeV.

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.