Pierwsze światło w synchrotronie SOLARIS

Zespołowi Centrum SOLARIS udało się wprowadzić wiązkę elektronów do pierścienia synchrotronu i przy wyjściu do linii badawczych zobaczyć pierwsze światło. Wiązka krążyła w pierścieniu przez ponad 10 minut, a tym samym okrążyła go prawie dwa miliardy razy.

Energia wiązki elektronowej osiągnęła wartość 490 MeV. Pomiar zakumulowanego prądu wykazał 5.2 mA.

Kolejnym zadaniem i wyzwaniem dla zespołu będzie jest uzyskanie pełnej energii wiązki, czyli energii trzy razy wyższej od obecnej (1,5 GeV).

Zanim udało się uzyskać pierwsze światło, musieliśmy przeprowadzić wiązkę przez akcelerator liniowy (przyspieszacz cząstek), co było stosunkowo proste, gdyż akcelerator liniowy jak sama nazwa wskazuje znajduje się na linii prostej. Bardziej skomplikowanym zadaniem było przeprowadzenie wiązki elektronów przez 12 magnesów, które znajdują się na okręgu. Wielokrotnie musieliśmy korygować ustawienia różnych parametrów synchrotronu, w szczególności dopasować wartości pól magnetycznych wszystkich magnesów do aktualnej energii wiązki elektronowej, tak aby bez problemów mogła ona wykonać pierwszy i kolejne obroty po pełnym obwodzie, tj. 96 m pierścienia – wyjaśnia Adriana Wawrzyniak, główny fizyk akceleratorowy w SOLARIS.

Kolejnymi etapami było zsynchronizowanie magnesu impulsowego z momentem wstrzykiwania wiązki w taki sposób, aby efektywnie wprowadzał on elektrony na poprawną orbitę oraz dopasowanie parametrów wnęki rezonansowe, tak by umożliwić ich akumulację w pierścieniu synchrotronu – uzupełnia Adriana Wawrzyniak.

Zanim wiązka zacznie emitować światło o stabilnych parametrach, czyli takich, które będzie  można wykorzystać do badań na liniach eksperymentalnych, przed naukowcami z SOLARIS jeszcze wiele godzin pracy i testów. Światło pierwszego polskiego synchrotronu musi być najlepszej jakości, mieć jak najlepsze parametry.