Stacja końcowa PEEM w SOLARIS

W lipcu 2015 r. do SOLARIS dotarł element, który pozwoli zakończyć instalację pierwszej linii badawczej synchrotronu. To mikroskop fotoemisyjny PEEM do badań w wielu dziedzinach nauki, od fizyki przez chemię, katalizę, inżynierię materiałową po archeologię.

Aby wykonać pomiar na stacji PEEM, próbka w kształcie płytki o grubości rzędu milimetra musi być choćby minimalnie przewodząca prąd elektryczny i mieć gładką powierzchnię – wyjaśnia prof. Józef Korecki z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie. – Oświetlenie wiązką miękkiego promieniowania X z synchrotronu pozwoli zobrazować powierzchniową strukturę materiału z rozdzielczością rzędu kilkudziesięciu nanometrów, czyli blisko tysiąc razy mniejszą niż grubość ludzkiego włosa. Dodatkowo możliwe będzie uzyskiwanie obrazów mikroskopowych z czułością chemiczną. Będziemy mogli również dokonać charakterystyki właściwości magnetycznych badanych układów – dodaje.

Każdy synchrotron wyposażony jest w kilkanaście linii badawczych, które zakończone są stacjami końcowymi. Stacja badawcza PEEM to mikroskop klasy światowej, na całym świecie jest ich zaledwie kilkanaście, m.in. w USA, Szwajcarii, we Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii.

Stacja zostanie zamontowana przy pierwszej linii badawczej z początkiem września, kiedy zakończy się montaż specjalnej platformy, na której stacja będzie mogła pracować.

Mikroskop PEEM zakupił Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie w ramach projektu POIG „SPINLAB". Mikroskop był już testowany, najpierw w warunkach laboratoryjnych w Instytucie Katalizy, a następnie w ośrodku synchrotronowym SLS w Szwajcarii. PEEM pracował przy synchrotronie przez okres około 4 miesięcy i wykorzystany był przez kilkanaście grup badawczych z Polski i zagranicy.

Nowe techniki i nowi użytkownicy - podsumowanie siódmego naboru aplikacji o czas badawczy
Oferta stażu PostDoc w synchrotronie SOLEIL
Konferencja InterNano Poland 2021