Uroczyste otwarcie Centrum SOLARIS

21 września 2015 r. w hali eksperymentalnej krakowskiego synchrotronu odbyła się uroczystość otwarcia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

W uroczystości wzięło udział trzystu zaproszonych gości. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, rektorzy krakowskich uczelni oraz naukowcy z Polski i z zagranicy. Spośród gości zagranicznych  szczególnie ciepło przyjęta została delegacja ze szwedzkiego ośrodka MAX IV Laboratory, głównego partnera SOLARIS. Krakowski synchrotron jest repliką jednego z dwóch pierścieni budowanych w ośrodku w Lund. Szwedzcy naukowcy udostępnili jego przełomowy projekt, a następnie dzielili się swoją wiedzą dotyczącą zarówno budowy synchrotronu, jak i całej infrastruktury.

Wydarzenie uatrakcyjnił multimedialny pokaz, wyświetlony z towarzyszeniem dźwięku i świateł na sześciu ekranach umieszczonych na pierścieniu synchrotronu. Później zgromadzeni mogli również obejrzeć film o pierwszym polskim synchrotronie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polski – Pani Ewa Kopacz.

Patronat medialny sprawowały: TVP KrakówRadio Kraków oraz portal kopalniawiedzy.pl.

Umowa na dostawę i instalację wigglera nadprzewodzącego
Nabór do CERIC-ERIC otwarty
Nowa linia badawcza w nowym naborze
Nowy wymiar tomografii rentgenowskiej