Elektrony synchrotronu osiągnęły docelową energię

1 października 2015 r. zespół SOLARIS zakumulował w synchrotronie 20 mA prądu elektronów przyspieszonych do docelowej energii 1,5 GeV.

Ponadto energia krążących elektronów została podniesiona w pierścieniu akumulacyjnym do nominalnej energii 1.5 GeV. Oznacza to, że stworzony  program do zwiększania energii wiązki elektronowej działa poprawnie. Poprawnie funkcjonują również znajdujące się w pierścieniu synchrotronu magnesy.

To kolejny kamień milowy projektu, znacznie przybliżający moment oddania urządzenia i jego linii badawczych we władanie naukowców. Osiągnięty dziś sukces po raz kolejny dowodzi, że lata ciężkiej pracy przynoszą oczekiwane rezultaty.

Kolejnym ważnym etapem będzie zakumulowanie wyższego prądu (docelowo synchrotron powinien operować przy 500 mA) oraz testowanie linii pomiarowych.

Umowa na dostawę i instalację wigglera nadprzewodzącego
Nabór do CERIC-ERIC otwarty
Nowa linia badawcza w nowym naborze
Nowy wymiar tomografii rentgenowskiej