Trzecia linia badawcza w synchrotronie SOLARIS

Do synchrotronu SOLARIS dotarły komponenty trzeciej linii badawczej. Linia działała dotychczas w ośrodku badawczym MaxLab w Lund (Szwecja). Została zdemontowana i przetransportowana do Krakowa przez członków zespołu SOLARIS oraz przedstawicieli kilku innych polskich ośrodków naukowych.

Dla przywiezionej linii źródłem promieniowania jest eliptyczny undulator emitujący fotony o zmiennej polaryzacji, z zakresu energii 200-2000 eV. W skład jej wyposażenia wchodzą w dwie stacje pomiarowe: wektorowy wielokierunkowy magnes, a także układ próżniowy wyposażony w próżniowe cewki.

Po dołączeniu do synchrotronu SOLARIS linia będzie umożliwiała pomiary spektroskopowe w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego, w szczególności badania właściwości magnetycznych materiałów i nanostruktur z wykorzystaniem zjawiska magnetycznego dichroizmu kołowego (XMCD) i liniowego (XMLD).

Szczegółowe parametry linii eksperymentalnej I1011 i jej stacji pomiarowych znajdują się na stronie ośrodka synchrotronowego MaxLab.