Nagrody Miasta Krakowa dla prof. Stankiewicza i prof. Królasa

25 listopada 2016 r., podczas uroczystej gali, prof. Marek Stankiewicz, Dyrektor Centrum SOLARIS, oraz prof. Krzysztof Królas otrzymali z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcie naukowo-techniczne.

Dzięki śmiałym wizjom, determinacji i zaangażowaniu profesorów Krzysztofa Królasa i Marka Stankiewicza zbudowano w Krakowie pierwsze w Europie Środkowej synchrotronowe źródło światła, czyli synchrotron SOLARIS. Jest to nie tylko największe i najbardziej wszechstronne urządzenie badawcze w historii Polski, ale też wybitne osiągnięcie organizacyjne i naukowo-techniczne. To wyjątkowa, wysoce wydajna, nowoczesna i multidyscyplinarna infrastruktura badawcza, która otwiera nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki, w tym biologii, chemii, fizyce, medycynie, farmakologii, geologii i archeologii. Tym samym synchrotron SOLARIS stanowi doskonałe uzupełnienie oferty metropolitalnej miasta Krakowa. Jako światowej rangi ośrodek badawczy staje się jego wizytówką na naukowej mapie świata.

Wśród pozostałych laureatów tegorocznej Nagrody Miasta Krakowa znaleźli się: Grzegorz Turnau za wybitne osiągnięcia artystyczne, prof. Aleksander Skotnicki – wybitne osiągnięcia w rozwoju dialogu polsko-żydowskiego, Jerzy Illg za wybitne osiągnięcia w promocji krakowskiej kultury oraz prof. Janusz K. Kozłowski za osiągnięcia w dziedzinie archeologii.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku.