Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Synchrotron SOLARIS pomiędzy sztuką a nauką

Synchrotron SOLARIS pomiędzy sztuką a nauką

W ramach obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego 12 maja 2018 r. w Centrum SOLARIS zorganizowane zostało wyjątkowe widowisko multimedialne pt. AKCJA -ROTACJA. Motywem przewodnim naszych działań była komunikacja pomiędzy człowiekiem a technologią, światłem a „widzeniem”, nauką a sztuką.

Widowisko multimedialne

W całej przestrzeni hali eksperymentalnej (3 000 m2) zaaranżowana została „strefa kontaktu” pomiędzy człowiekiem a technologią, tym co mierzalne gołym okiem, a tym do czego zobaczenia potrzebujemy światła miliony razy silniejszego niż Słońce.

Trzygodzinne działanie stanowiło eksperyment zrodzony na granicy sztuki i nauk ścisłych. Dynamiczna instalacja stanowiła otwarte, ciągłe widowisko łączące światło, dźwięk, ruch i działania na pograniczu realis i rzeczywistości wirtualnej. Dzięki specjalnej aranżacji wizualnej hali można było zobaczyć urządzenia i aparaturę badawczą w zupełnie nowym świetle. Lasery i projekcje multimedialne wyświetlały na konstrukcji złożonej z czterdziestu ekranów wizualizacje zjawisk fizycznych i optycznych. „Inny świat” kreowały także cyfrowe narzędzia interaktywne, opierające się na działaniu rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality). Zakres widzenia poszerzały również obrazy holograficzne, generowane przez udostępniane w ramach wydarzenia hololensy (okulary holograficzne).

W trakcie trzygodzinnego widowiska podjęta została próba stworzenia alternatywnego języka dla dialogu pomiędzy „obcym” – zaawansowaną aparaturą badawczą, a człowiekiem i jego zmysłami. Obok efektów cyfrowych, świetlnych i wizyjnych instalacja obejmowała również działania z obszaru elektroakustyki. Muzycy umieszczeni na płytach przykrywających synchrotron tworzyli futurystyczną muzykę, której partyturę tworzyły dane określające działanie urządzenia. Wybitny, kanadyjski muzyk/performer Gordon Monahan wykonał swój legendarny pokaz „Wirujących głośników”, którym nawiązał do ruchu pędzących w synchrotronie elektronów. Uczestnicy wydarzenia mieli okazje  pokonać wraz nimi kolejne cykle.

Realizacja we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie/ Wydział Intermediów

Radiostacja okolicznościowa

Ponadto zaprezentowana została forma komunikacji wykorzystująca fale radiowe. Na czas wydarzenia uruchomiliśmy amatorską radiostację okolicznościową, za pomocą której prowadzona była łączność zarówno krótkodystansowa, jaki i długodystansowa, krajowa i międzynarodowa, włączając w to zagraniczne synchrotrony. Operatorzy radiostacji demonstrowali jej działanie i opowiadali o społeczności krótkofalowców. Uruchomiona stacja uzyskała oficjalną licencje (pozwolenie radiowe) oraz opiekę Polskiego Związku Krótkofalowców w zakresie pozyskania licencji. Działalność stacji połączona  była z obsługą i wymianą kart QSL. Karty te zostały zaprojektowane specjalnie dla naszej stacji z okazji odbywającej się uroczystości Święta UJ i stanowiły wyjątkową pamiątkę dla odwiedzających .

Realizacja we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Krótkofalowców PZK

Balon na uwięzi

Loty na uwięzi pełnowymiarowym balonem na ogrzane powietrze zostały przeniesione z powodu warunków atmosferycznych na 5 czerwca i realizowane będą w ramach wydarzenia „Czekolada w synchrotronie” w godzinach 17.00 – 20.00.

Realizacja we współpracy z Kraków Balloon Team.

Polecamy również
Rozbudowa SOLARIS coraz bliżej
Rozbudowa SOLARIS coraz bliżej
Nabór do CERIC-ERIC otwarty
Nabór do CERIC-ERIC otwarty
Kriomikroskop Glacios częścią infrastruktury badawczej SOLARIS
Kriomikroskop Glacios częścią infrastruktury badawczej SOLARIS
Podsumowanie 2020 roku
Podsumowanie 2020 roku