Małopolska Noc Naukowców 2018

​28 września 2018 r. odbyła się w Centrum SOLARIS kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców.

Hasło przewodnie imprezy „Wokół synchrotronu” znalazło dosłowne dzwierciedlenie w programie poprzez aktywność odbywającą się w fizycznym otoczeniu infrastruktury badawczej. Jednakże było ono związane z synchrotronem przede wszystkim w kontekście merytorycznym. W czasie wydarzenia odbyły się warsztaty dla dzieci, zwiedzanie ośrodka, prezentacja wideoblogera oraz projekcja filmu. Najmłodsi uczestnicy eksperymentowali ze światłem, zgłębiając jego strukturę i właściwości. W tym czasie wokół synchrotronu spacerowały grupy zwiedzające. Podczas oprowadzenia można było się dowiedzieć, jak funkcjonuje ośrodek i jacy specjaliści zapewniają prawidłowe działanie synchrotronu. Nieco starsi uczestniczyli w wystąpieniu znanego wideoblogera -  Dawida Myśliwca (Uwaga! Naukowy Bełkot), który w sobie właściwy sposób wyjaśnił naukowe zawiłości związane z działaniem i wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Z kolei sprawczy i ewolucyjny charakter fotonu znakomicie przedstawił Norman Leto w swoim filmie „Photon”. Projekcja odbyła się na zakończenie wieczoru w bezpośredniej bliskości pierścienia akumulacyjnego i linii badawczych. To był wyjątkowy wieczór!
Raport z działalności SOLARIS 2016-2018
Spotkanie Naukowej Komisji Doradczej (SAC)
Joint ARIES Workshop
Co badamy na synchrotronie