Spotkanie Konsorcjum Cryo-EM

W ślad za przyznaniem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego funduszy na zakup mikroskopu Cryo-EM oraz w wyniku decyzji o powołaniu Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej w SOLARIS 1 marca 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie osiemnastu partnerów Konsorcjum projektu Cryo-EM.

Oprócz przedstawicieli najważniejszych polskich instytucji z obszaru biologii gościem specjalnym obrad był przewodniczący CERIC-ERIC prof. Carlo Rizzuto, który przedstawił znaczenie powstającego centrum dla rozwoju infrastruktur badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W trakcie spotkania omawiane były techniczne aspekty zakupu i przygotowania do montażu kriomikroskopu elektronowego. Tematem wystąpień był również system funkcjonowania i udostępniania infrastruktury przyszłym użytkownikom. Omówiono także związki techniki Cryo-Em z mającą powstać wkrótce w naszym ośrodku eksperymentalną linią krystalograficzną SOLCRYS. W podsumowaniu dr Sebastian Glatt, lider projektu, szczegółowo omówił misje i wizje powstającego Centrum. Wysłuchał również sugestii zaproszonych gości oraz odpowiedział na ich pytania. Uroczyste spotkanie członków Konsorcjum zakończył poczęstunek i toast wzniesiony na miejscu budowanego laboratorium.
Małopolski Festiwal Innowacji - w tym roku on-line!
Umowa na dostawę drugiego kriomikroskopu podpisana
Coraz większe zainteresowanie liniami synchrotronu – podsumowanie szóstego naboru
Linia PHELIX gotowa do badań