Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie Konsorcjum Cryo-EM

Spotkanie Konsorcjum Cryo-EM

W ślad za przyznaniem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego funduszy na zakup mikroskopu Cryo-EM oraz w wyniku decyzji o powołaniu Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej w SOLARIS 1 marca 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie osiemnastu partnerów Konsorcjum projektu Cryo-EM.

Oprócz przedstawicieli najważniejszych polskich instytucji z obszaru biologii gościem specjalnym obrad był przewodniczący CERIC-ERIC prof. Carlo Rizzuto, który przedstawił znaczenie powstającego centrum dla rozwoju infrastruktur badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej.    

W trakcie spotkania omawiane były techniczne aspekty zakupu i przygotowania do montażu kriomikroskopu elektronowego. Tematem wystąpień był również system funkcjonowania i udostępniania infrastruktury przyszłym użytkownikom. Omówiono także związki techniki Cryo-Em z mającą powstać wkrótce w naszym ośrodku eksperymentalną linią krystalograficzną SOLCRYS. W podsumowaniu dr Sebastian Glatt, lider projektu, szczegółowo omówił misje i wizje powstającego Centrum. Wysłuchał również sugestii zaproszonych gości oraz odpowiedział na ich pytania. Uroczyste spotkanie członków Konsorcjum zakończył poczęstunek i toast wzniesiony na miejscu budowanego laboratorium.
Polecamy również
Małopolski Festiwal Innowacji - w tym roku on-line!
Umowa na dostawę drugiego kriomikroskopu podpisana
Coraz większe zainteresowanie liniami synchrotronu – podsumowanie szóstego naboru
Linia PHELIX gotowa do badań