Spotkanie Naukowej Komisji Doradczej (SAC)

9 i 10 kwietnia 2019 r. w SOLARIS spotkali się członkowie Naukowej Komisji Doradczej (the Scientific Advisory Committee - SAC), złożonej z pięciorga doświadczonych naukowców pracujących w prestiżowych zagranicznych ośrodkach synchrotronowych.

W skład nowo powołanej komisji weszli prof. Nils Mårtensson z Uniwersytetu w Uppsali, prof. dr Petra Rudolf z Uniwersytetu w Groningen, dr Paweł Grochulski z Canadian Light Source, dr Maya Kiskinova z Synchrotronu Elettra oraz dr Paul Dumas z Synchrotronu SOLEIL. W siedzibie SOLARIS powitał ich dyrektor Centrum prof. Marek Stankiewicz, który podziękował im za przybycie i gotowość do pomocy w dalszym rozwoju tego ośrodka badawczego. W imieniu władz Uniwersytetu Jagiellońkiego, gości przywitał prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn. W swoim wystąpieniu podkreślił on bardzo istotną rolę tego typu komisji doradczych w wytyczaniu kierunku rozwoju jednostek naukowych, jako przykład podając Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ, gdzie podobny organ funkcjonuje już od pewnego czasu. Radość z powstania komisji wyraził również prezes Polskiego Towarzystwa Synchrotronowego prof. Wojciech Kwiatek, licząc, że jej działalność skutecznie przyczyni się do dalszego rozwoju krakowskiego synchrotronu, którego funkcjonowanie stanowi spełnienie marzeń wielu polskich naukowców.

Centrum SOLARIS powołało Międzynarodową Komisję Badawczą, wzorując się na praktyce zagranicznych ośrodków synchrotronowych. Nowy organ będzie formułował rekomendacje co do wizji rozwoju krakowskiej infrastruktury synchrotronowej.

Obrady Międzynarodowej Komisji Doradczej przy Centrum SOLARIS będą się odbywać minimum raz do roku.