Delegacja z Chińskiej Akademii Nauk o współpracy z SOLARIS

Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk odwiedzili Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Celem wizyty było przygotowanie pola do współpracy w zakresie badań nad promieniowaniem synchrotronowym.

Gośćmi byli naukowcy z Pekińskiego Centrum Zaawansowanych Nauk i Innowacji (Beijing Advanced Sciences and Innovation Center) Chińskiej Akademii Nauk: dyrektor Centrum Xiaoming Jiang, kierownik naukowy Centrum Hong Ding oraz kierownik Działu Nauki i Techniki Shuai Xiao. Delegację podjęli dyrektor synchrotronu SOLARIS prof. Marek Stankiewicz i pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek.

W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali na tematy związane z projektem Huairou Science City, w ramach którego powstaje centrum badawcze z placówkami wyposażonymi w najnowocześniejsze osiągnięcia techniki. W najbliższej przyszłości będzie tam m.in. nowoczesny synchrotron czwartej generacji, laboratorium do eksperymentów w warunkach ekstremalnych oraz ośrodek badań nad energią odnawialną.

Współpraca z Chińską Akademią Nauk i Huairou Science City oraz innymi światowej klasy jednostkami badawczymi jest wynikiem inicjatywy International Cooperation Alliance of National Science Centers, której założenia sformułowano podczas 2. Konferencji Międzynarodowych Ośrodków Naukowych (Conference for International Science Centers). Inicjatywa ta zakłada ścisłą współpracę pomiędzy wiodącymi krajowymi ośrodkami naukowymi, w ramach której dokonywać będą one wymiany doświadczeń i wiedzy oraz zapewnią mobilność studencką i pracowniczą.

W przedsięwzięcie zostały zaangażowane liczne jednostki badawcze z całego świata – oprócz Chińskiej Akademii Nauk i uniwersytetu Jagiellońskiego są to również m.in. British Council for Science and Technology Facilities, Dresden Rosendorf Research Center, European Organization for Nuclear Research, Italian Yili and Kafermi Light Sources czy South Korea Posco Accelerator Laboratory.

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.