Podsumowanie piątego naboru wniosków

8 kwietnia 2020 r. zakończył się piąty nabór wniosków o dostęp do stanowisk pomiarowych synchrotronu SOLARIS. Składanie aplikacji zostało wydłużone o tydzień ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu epidemii wirusa SARS-CoV-2 i związane z tym utrudnienia.

Naukowcy z Polski i z zagranicy mogli składać wnioski o przyznanie czasu badawczego na stanowiskach PEEM, XAS, UARPES oraz na kriomikroskopie elektronowym Titan Krios G3i.

Ogółem Centrum SOLARIS otrzymało 74 wnioski (o dwadzieścia więcej niż w poprzednim naborze), w tym 29 na stanowiska linii badawczych (XAS – 19, UARPES - 7, PEEM - 3) oraz 45 wniosków na kriomikroskop. Aplikacje przesłali badacze z całej Polski, afiliowani w: Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, Instytucie Fizyki PAN, Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, Politechnice Częstochowskiej, Politechnice Gdańskiej, Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Warszawskim oraz Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Do SOLARIS wpłynęły również wnioski z zagranicy.

Planowane eksperymenty przyporządkowane zostały do następujących dziedzin nauki: fizyka i fizyka stosowana, nauka o materiałach, chemia, biologia, nauki o życiu i biotechnologia, inżynieria i technologia.

Wszystkie aplikacje zostaną teraz ocenione pod względem technicznym (czy zaplanowane eksperymenty mogą być przeprowadzone przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury) oraz pod względem bezpieczeństwa zadeklarowanych próbek. Decydująca będzie ocena merytoryczna, obejmująca takie kryteria jak nowatorski zakres badań, sprecyzowane hipotezy naukowe, jasno określona metodologia i wcześniejsze osiągnięcia naukowe wnioskujących. Ocena merytoryczna zostanie przeprowadzona przez międzynarodową komisję.

Pomiary z tego naboru zostaną przeprowadzone w okresie od września 2020 do lutego 2021 r. Kolejny termin składania wniosków o synchrotronowy czas badawczy to 30 września 2020 r.

Oprac.A.Ch.