Badania synchrotronowe w walce z wirusem SARS-CoV-2

Wraz z nadejściem kryzysu epidemii wirusa SARS-CoV-2, który dotknął niemal cały świat, najbardziej potrzebnymi i pożądanymi działaniami w nauce są oczywiście te skierowane na rozpoznanie choroby i jej pokonanie.

Całe środowisko naukowe skoncentrowało swoje wysiłki na walce z pandemią koronawirusa. Również ośrodki synchrotronowe połączyły siły oferując swoje możliwości całej społeczności naukowej. Liczne ośrodki otworzyły szybki dostęp wniosków do badań na dedykowanych liniach i technikach komplementarnych. Wśród nich jest także Centrum SOLARIS. Polska jednostka udostępniła na potrzeby badań nad nowym koronawirusem kriomikroskop Titan Krios G3i, poszerzając jednocześnie ofertę badawczą inicjatywy CERIC-ERIC o dostęp do niezwykle potrzebnej i efektywnej w kontekście zwalczania epidemii techniki badawczej.

Światowa lista ośrodków badawczych, które ustanowiły dedykowany, szybki dostęp do badań nad SARS-CoV-2 znajduje się na stronie Lightsources.org. Na tej samej platformie międzynarodowej dostępna jest lista aktualnych publikacji naukowych na temat wirusa SARS-CoV-2. Obie listy są aktualizowane codziennie. Platforma Lightsources.org jest wynikiem współpracy między specjalistami ds. komunikacji z całego świata, reprezentujących ośrodki badawcze oparte na źródłach światła.

Informacje o aktualnie trwających naborach wniosków o dostęp do infrastruktur badawczych umożliwiających badania nad wirusem SARS-CoV-2 znajdują się w serwisach internetowych:

Logo Europejski Obszar BadawczyW walkę z nowym koronawirusem włączył się również Europejski Obszar Badawczy. Informacje o działaniach podejmowanych przez Unię Europejską w tym zakresie dostępne są w serwisie internetowym European Research Area (ERA) corona platform.