Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Front end linii badawczej SOLABS zainstalowany

Front end linii badawczej SOLABS zainstalowany

Pod koniec kwietnia 2020 r. zakończono instalację brakujących elementów sekcji front endu dla linii badawczej SOLABS (XAS-HN).

Sekcja ta znajduje się w tunelu pierścienia akumulacyjnego a jej podstawowymi funkcjami są: ochrona personelu i sprzętu przed promieniowaniem oraz ograniczanie i zmniejszenie obciążenia cieplnego na komponentach znajdujących się za sekcją. Zainstalowane komponenty są łącznikiem pomiędzy źródłem promieniowania synchrotronowego (w tym przypadku jest to magnes zakrzywiający) a linią pomiarową znajdującą się na hali eksperymentalnej. Jest to duży krok w procesie budowy linii badawczej. Pierwsza dostawa elementów optyki rentgenowskiej zaplanowana jest na sierpień 2020 roku. Obecnie zespół SOLARIS pracuje nad projektem linii oraz nad elementami infrastruktury linii badawczej.

Linia SOLABS będzie wykorzystywać fotony w szerokim zakresie energii (1-12 keV), co pozwoli przeprowadzać pomiary na krawędziach absorpcji wielu pierwiastków. Stacja badawcza będzie przeznaczona do badań materiałowych, zarówno o charakterze podstawowym, jak i aplikacyjnym. Pomiary spektroskopowe będą mogły być prowadzone bez względu na stan skupienia (ciało stałe, ciecz, gaz). Dostępna będzie także możliwość zmiany temperatury próbek oraz pomiar sygnału z wykorzystaniem detektora fluorescencyjnego.

Liderem projektu, dzięki któremu powstanie infrastruktura badawcza, jest Hochschule Niederrhein, University of Applied Sciences z Niemiec, natomiast partnerem przedsięwzięcia – Synchrotron Light Research Institute z Tajlandii.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Umowa na dostawę i instalację wigglera nadprzewodzącego
Nabór do CERIC-ERIC otwarty
Nowa linia badawcza w nowym naborze
Nowy wymiar tomografii rentgenowskiej