Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Grupa Wyszehradzka odwiedziła Centrum SOLARIS

Grupa Wyszehradzka odwiedziła Centrum SOLARIS

Razem silniejsi – spotkanie zamykające Grupy Wyszehradzkiej otwiera nowe perspektywy współpracy między ELI Beamlines a obiektami użytkowników SOLARIS.

W dniach 29-31 maja w Krakowie odbyło się spotkanie zamykające Grupy Wyszehradzkiej. Naukowcy ze wszystkich czterech krajów wyszehradzkich – Polski, Słowacji, Węgier i Czech – spotkali się w Solarisie, aby omówić wyniki poprzedniej rundy współpracy i plany na przyszłość. Od 2017 roku członkowie współpracy regularnie prowadzą spotkania koordynacyjne i przeprowadzają eksperymenty przy wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. Pierwotny cel, jakim było ustalenie metodologii spektroskopii rentgenowskiej w rozdzielczości czasowej w ELI Beamlines, został później rozszerzony w kierunku zaangażowania ekspertów z komplementarnej metody spektroskopii optycznej. Przy pomocy użytkowników, pozwoliło to na przeprowadzenie kilku udanych eksperymentów na odpowiednich stacjach końcowych w ELI Beamlines (część ELI ERIC, Czechy) w latach 2021 i 2022, angażując wiedzę kolegów z IFJ PAN (Kraków, PL) i Wigner RCP ( Budapeszt, Węgry).


Ostatnia runda współpracy otrzymała dwa przedłużenia i trwała od 05.10.2020 do 31.05.2022. Otrzymał dwa rozszerzenia i zaowocował m.in. powstaniem CELIXS – Konsorcjum wokół ELI do spektroskopii rentgenowskiej. Format Konsorcjum umożliwi partnerom realizację początkowego pomysłu budowy i rozwoju stacji końcowej do spektroskopii rentgenowskiej w ELI Beamlines, jednocześnie rozszerzając mapę drogową V4 w kierunku zaangażowania nowych członków i metod analizy.


Na spotkaniu zamykającym uczestnicy zwiedzili kopalnie soli w Wieliczce, po których odbyły się dwa intensywne dni seminariów w trybie hybrydowym. Dzięki temu naukowcy ze Szwecji i Czech mogli dołączyć do sesji zdalnie. Podczas dyskusji na spotkaniu końcowym wypracowana została strategia dalszej współpracy z Solarisem jako nową instytucją dołączającą do grupy. W ten sposób spotkanie zamykające otworzyło nową perspektywę wzmocnienia powiązań naukowych między krajami V4, a także dwoma największymi obiektami użytkowników w regionie.

Materiał powstał przy współudziale Pani Anny Zymakovej.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dwie naukowczynie z SOLARIS laureatkami grantu MINIATURA 6
Dwie naukowczynie z SOLARIS laureatkami grantu MINIATURA 6
Prof. Marcin Nowotny laureatem nagrody FNP
Prof. Marcin Nowotny laureatem nagrody FNP
Spotkanie plenarne LEAPS 2022
Spotkanie plenarne LEAPS 2022
Nowa orbita dla elektronów
Nowa orbita dla elektronów