Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Festiwal Innowacji w Centrum SOLARIS

Festiwal Innowacji w Centrum SOLARIS

Kolejny raz Centrum SOLARIS wzięło udział w Małopolskim Festiwalu Innowacji. Jedyny synchrotron w Polsce otworzył swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych branżą IT. Michał Fałowski, Koordynator Sekcji Systemów Kontroli i Oprogramowania, opowiedział z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzy się zespół SOLARIS.

Wykład i oprowadzanie

Wydarzenie w ramach festiwalu innowacji odbyło się w piątek 24.06.2022. Spotkanie rozpoczęło się wykładem Michała Fałowskiego pt. "Control System unikalnej na skalę kraju maszyny – czyli jak opanować synchrotron", a następnie uczestników spotkania oprowadzono po hali eksperymentalnej synchrotronu.

System Kontroli

Wykład skupiał się na innowacyjnych rozwiązaniach do obsługi wysoko rozwiniętych podzespołów hardware’owych jak i software’owych. Kluczowy w pracy zespołu IT jest kontakt z naukowcami, aby jak najlepiej dopasować i stworzyć odpowiednie rozwiązania technologiczne. W SOLARIS zespół specjalistów systemu kontrolnego programuje wszystkie urządzenia od podstaw, używając przy tym głównie języka programowania TANGO, które opiera swoje repozytoria na Pythonie. Programiści od zera zaprojektowali system sterowania sercem synchrotronu – działem elektronowym. Ponadto dostarczamy specjalne oprogramowanie na linie badawcze do obsługi znajdujących się tam device serwerów. Dział IT mierzy się z wyzwaniami, z którymi ciężko spotkać się gdzie indziej. Sieć w Centrum SOLARIS została zaprojektowana w taki sposób, aby opóźnienia pomiędzy niektórymi maszynami nie przekraczały 0,2ms. W SOLARIS posiadamy ultra wydajne macierze dyskowe o łącznej pojemności przekraczającej 4PB. To właśnie na nich pracuje cały system kontroli, oraz są zapisywane dane pomiarowe z linii badawczych użytkowników. Wszystko pracuje na 18 fizycznych serwerach, które są w całości wykorzystane do stworzenia wirtualnego środowiska, za pomocą którego możemy efektywniej rozwijać potencjał sprzętowy Centrum SOLARIS. Na koniec, jakby tego było mało, wszystko jest zabezpieczone Centralnym Systemem Anty-wirusowym, Centralnym Systemem Backupowym oraz naszymi UTM.

Aby dowiedzieć się więcej o Festiwalu Innowacji zapraszamy na stronę -  https://innowacyjna.malopolska.pl/

Zobacz video galerię

Film promujący festiwal (w którym wziął udział także synchrotron):

Polecamy również
20. rocznica powstania konsorcjum Lingtsources.org

20. rocznica powstania konsorcjum Lingtsources.org

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

Konsul Francji z wizytą w SOLARIS

Konsul Francji z wizytą w SOLARIS