Tegoroczne Sympozjum PTPS i Użytkowników Centrum SOLARIS dobiegło końca.

Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dniach 20-23 września 2022 roku, odbyło się drugie z cyklu spotkań pn. „Joint Meeting of the Polish Synchrotron Radiation Society and SOLARIS Centre Users”.

Polskie Towarzystwo Promieniowania Synchrotronowego (PTPS) od 1991 roku organizuje co dwa lata, spotkania polskich użytkowników promieniowania synchrotronowego. Dzięki staraniom środowiska naukowego zrzeszonego w Konsorcjum Polski Synchrotron i członków PTPS, w 2010 roku rozpoczęła się budowa Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Od 2018 roku użytkownicy promieniowania synchrotronowego z całego świata mogą prowadzić  badania na liniach pomiarowych synchrotronu SOLARIS, który tym samym stał się unikatowym centrum badawczym w Polsce.

Pierwsza konferencja z cyklu "Joint Meeting of Polish Synchrotron Radiation Society and SOLARIS Centre Users" odbyła się w 2020 roku, jako połączenie inauguracyjnego spotkania użytkowników Centrum SOLARIS oraz Krajowego Sympozjum Użytkowników Promieniowania Synchrotronowego.
Druga edycja tej wspólnej konferencji odbyła się w dniach 20-23 września 2022 roku, goszcząc blisko 150 uczestników z Polski i zza granicy. Spotkanie połączyło środowiska naukowców skupionych przy stacjach badawczych Synchrotronu SOLARIS oraz naukowców z Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego.

- Celem spotkania jest prezentacja osiągnięć oraz wymiana naukowych doświadczeń związanych z prowadzeniem badań przy zastosowaniu promieniowania synchrotronowego. Takie coroczne spotkania użytkowników są dobrą praktyką w innych ośrodkach synchrotronowych, a ponadto umożliwiają także promocję technik badawczych dostępnych w danym kraju – mówił prof. dr hab. Marek Stankiewicz, Dyrektor NCPS SOLARIS.

Konferencja miała na celu integrację tych grup oraz ich konsolidację przy Centrum SOLARIS. Sympozjum umożliwiło wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie badań naukowych, z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Warto zauważyć, że było także doskonałą okazją do przedyskutowania aspektów instrumentarium naukowego, rozwoju technicznego oraz potrzeb środowiska naukowego. Dyskusjom i wykładom towarzyszyła również sesja posterowa oraz zwiedzanie Centrum SOLARIS.

- Tegoroczny User Meeting umożliwił dyskusję nie tylko na temat wykorzystania obecnej infrastruktury Centrum SOLARIS, ale także nowych linii eksperymentalnych
i pomysłów związanych z innowacyjnymi projektami badawczymi. – mówił dr hab. Jakub Szlachetko, prof. UJ, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych NCPS SOLARIS.

Sympozjum było jedynym tego typu wydarzeniem w kraju, umożliwiającym wymianę wiedzy i doświadczeń związanych z  badaniami naukowymi wykorzystującymi promieniowanie synchrotronowego. Organizatorzy mają nadzieję, że w sposób wymierny przyczyni się do zapewnienia najwyższego światowego poziomu tych badań prowadzonych na synchrotronie w Krakowie.