Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Naukowiec SOLARIS laureatem prestiżowej nagrody

Naukowiec SOLARIS laureatem prestiżowej nagrody

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła laureatów i laureatki konkursu w programie START 2023. Prestiżowe stypendium otrzymała Danuta Liberda, naukowczyni opiekująca się linią badawczą CIRI. Została wybrana spośród przeszło 600 kandydatów.

Stypendia START przyznawane corocznie przez Fundację na rzecz Polskiej Nauki, stanowią wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy, choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami badawczymi. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 r.ż.
W tym roku z grona 660 kandydatów została wybrana setka laureatów, a wśród nich drugie miejsce uzyskała Danuta Liberda, opiekująca się jedną z linii badawczych w SOLARIS. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia badawcze.

- Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera polskich naukowców w realizacji ich celów naukowych już od ponad 30 lat. Konkurs START jest najbardziej reprezentacyjnym najstarszym programem Fundacji. Młodzi naukowcy będący stypendystami programu cieszą się dużym uznaniem środowiska naukowego. Program też oferuje wsparcie finansowe dla stypendystów co istotne jest dla wielu młodych ludzi będących na początku kariery naukowej, potrzebujących często stabilizacji finansowej, mówi Danuta Liberda, opiekun linii badawczej CIRI w NCPS SOLARIS.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START w edycji 2023 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

- Nie jestem pewna co było kluczowym czynnikiem dla panelu ekspertów. Moje prace mają charakter multidyscyplinarny, a technika obrazowania w podczerwieni z zastosowaniem uczenia maszynowego do detekcji nowotworów, nad którą pracuję, ma szanse znaleźć zastosowanie w klinice i przyspieszyć znacząco diagnostykę nowotworów, dodaje Pani Liberda.

- Wyróżnienie w konkursie START jest jednym z moich największych dotychczas osiągnięć naukowych. Wyróżnienie otrzymałam jako jedna z 4 osób, podczas gdy stypendium jest przyznawane 100 najlepszym wybitnym młodym naukowcom w Polsce. W konkursie START 2023 o stypendium wnioskowało aż 660 osób. Jest to więc ogromny zaszczyt móc stanąć na przedzie stawki najlepszych młodych naukowców w Polsce. Stypendia takie jak START budują do prowadzenia dalszych badań naukowych i umacniają w przekonaniu, że nauka jest właśnie tym miejscem, w którym chce się realizować. Moje plany na przyszłość w chwili obecnej związane są z kontynuacją moich badań w NCPS SOLARIS, czemu będę oddawać się wciąż z największym zaangażowaniem, podsumowuje Danuta Liberda.

Wśród nagrodzonych w tym roku, najwięcej badaczy reprezentuje nauki biologiczne i medyczne – 28 stypendiów. Na czele rankingu instytucji, z których pochodzi największa liczba laureatów uplasował się ponownie Uniwersytet Warszawski (14 stypendystów). Uniwersytet Jagielloński uplasował się na czwartym miejscu reprezentując 7 stypendystów.

Polecamy również
Centrum SOLARIS organizatorem Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024)

Centrum SOLARIS organizatorem Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024)

Sezonowe zmiany zanieczyszczeń powietrza w Krakowie w badaniach synchrotronowych

Sezonowe zmiany zanieczyszczeń powietrza w Krakowie w badaniach synchrotronowych

20. rocznica powstania konsorcjum Lightsources.org

20. rocznica powstania konsorcjum Lightsources.org

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024