Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

SOLARIS włącza się w organizację Copernicus Festival

SOLARIS włącza się w organizację Copernicus Festival

Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. SOLARIS włączył się w organizację przyjmując w Centrum ponad 100 zwiedzających.

Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy naukowej oraz pokazywanie miejsca nauki w kulturze. W tym roku festiwal odbędzie się po raz dziesiąty, w dniach 23-28 maja, a hasłem przewodnim jest "Kosmos".

Festiwal składa się z kilkudziesięciu aktywności - większość z nich to wykłady i dyskusje odbywające się w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.  W tym roku organizatorzy dali uczestnikom możliwość przyjrzenia się nauce z bliska. Dlatego szereg krakowskich instytucji naukowych, w tym SOLARIS, zorganizowało warsztaty i wycieczki. 

Centrum odwiedziło łącznie przeszło 100 osób, które w ramach oprowadzania miały okazję zobaczyć największą infrastrukturę badawczą w kraju.  
Czym jest synchrotron i dlaczego każdy Krakowianin powinien być dumny, że mamy go właśnie w naszym mieście? Czy światło synchrotronowe można wykorzystać do badań dzieł sztuki, paneli fotowoltaicznych, baterii, struktury wirusów, czy szczątków kości? Jakie przełomowe badania są prowadzone w ośrodku?  Na te i inne pytania odpowiadali nasi przewodnicy w trakcie wycieczek. 
Jak co roku festiwal budzi spore zainteresowanie w przestrzeni publicznej i w mediach. W poprzednich latach informowały o tej imprezie dziesiątki portali, gazet, stacji radiowych, a także ogólnopolskich kanałów telewizyjnych. W tym roku ekipa Telewizji Polskiej – TVP Kultura i TVP Polonia, odwiedziła Centrum, nagrywając materiał informacyjny z udziałem Jakuba Szlachetko, Dyrektora SOLARIS. 

Polecamy również
Mikroskop-CIRI-2023-300x230

Linia badawcza CIRI ma nowy mikroskop.

Mikroskop-CIRI-2023-300x230

Aplikuj na otwarte pozycje dla doktorantów!

Mikroskop-CIRI-2023-300x230

European Nuclear Young Generation Forum odwiedziło SOLARIS

Mikroskop-CIRI-2023-300x230

Naukowiec SOLARIS laureatem prestiżowej nagrody