Sylinda Industry Workshop dobiegł końca.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS było gospodarzem międzynarodowych warsztatów Sylinda Industry Workshop. Wydarzenie poświęcone przemysłowym zastosowaniom promieniowania synchrotronowego, umożliwiło omówienie możliwości współpracy badawczo-rozwojowej z dużymi infrastrukturami badawczymi.

Warsztaty odbywające się w dniach 14 - 15 czerwca składały się z dwóch niezależnych części. Pierwszy dzień dedykowany był przedsiębiorstwom działającym w sektorze materiałowym i chemicznym, natomiast drugi adresował program firmom z dziedziny biotechnologii i przemysłu rolno-spożywczego.
Spotkanie obejmowało szereg wystąpień naukowców z całego świata, prezentacje przedstawicieli przemysłu, którzy na co dzień wykorzystują metody synchrotronowe w swojej działalności oraz spotkania konsultacyjne z członkami zespołu SOLARIS, podczas których omawiano konkretne tematy badawczo-rozwojowe, a także możliwości finansowania.

Warsztaty odbyły się w ramach międzynarodowego projekty pn. Sylinda (Synchrotron Light Industry Applications). Jest to projekt koordynowany przez Centrum SOLARIS, finansowany przez Komisję Europejskią w ramach programu Horyzont 2020 (Grant Agreement No. 952148). Projekt ma na celu zwiększenie potencjału SOLARIS, zwłaszcza w aspekcie badań stosowanych i przemysłowych wykonywanych z wykorzystaniem techniki absorpcji promieniowania rentgenowskiego (X-ray absorption spectroscopy: XAS) w zakresie delikatnego promieniowania rentgenowskiego, umożliwiającego pomiar lekkich pierwiastków, o niskiej liczbie Z, oraz zwiększenie stopnia wykorzystania synchrotronu przez partnerów przemysłowych. Partnerami projektu są: Hochschule Niederrhein, Uniwersytet w Bonn oraz synchtrotron ALBA.

Udział w wydarzeniu był bezpłatny, a szczegółowe informacje na temat projektu Sylinda dostępne są po kliknięciu w aktywny link.

Zdjęcie grupowe uczestników Sylinda Industry Workshop 2023. Fot. Joanna Kowalik

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS