Konferencja SOLARIS Update Meeting dobiegła końca.

Centrum SOLARIS organizowało coroczną konferencję umożliwiającą wymianę wiedzy i doświadczenia w zakresie badań naukowych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego i kriomikroskopii. Tegoroczne spotkanie pn. „SOLARIS Update Meeting” zgromadziło rekordową liczbę uczestników.

W dniach 21 i 22 czerwca 2023 r. Centrum SOLARIS zorganizowało kolejne z cyklu spotkań użytkowników synchrotronowych i kriomikroskopowych technik badawczych. Do udziału w  konferencji zarejestrowała się rekordowa w historii SOLARIS liczba 240 uczestników, pochodzących z 90 różnych jednostek badawczych, z 34 krajów.
Konferencja była doskonałym forum popularyzacji polskiej nauki i propagowania wiedzy na temat promieniowania synchrotronowego, a także możliwości badawczych związanych z jego wykorzystaniem. Tematyka konferencji dotyczyła praktycznie wszystkich dziedzin nauk ścisłych, od fizyki, przez biologię, chemię, geologię oraz inżynierię środowiska.
Program obejmował szereg wykładów przeglądowych, podsumowujących aktualny stan osiągnięć naukowych, technologicznych oraz prezentujących trendy rozwojowe z zakresu badań wykorzystujących synchrotron SOLARIS. Dydaktyczny aspekt konferencji był szczególnie ważny dla młodych naukowców, studentów studiów magisterskich czy słuchaczy studiów doktoranckich, stanowiących bezpośrednie zaplecze naukowo-badawcze przyszłego grona użytkowników SOLARIS. Równie istotna była możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy bardziej zaawansowanymi użytkownikami promieniowania synchrotronowego i możliwość podzielenia się tymi doświadczeniami z gronem młodych naukowców.

Gościem specjalnym konferencji był znany popularyzator nauki, Tomasz Rożek, który przedstawił wykład na temat Sztucznej Inteligencji (AI) w nauce.

Wystąpienie popularnonaukowe omawiające procesy, w których skały mogły doprowadzić do powstania Życia na Ziemi oraz sposoby pomiarów właściwości tych skał za pomocą promieniowania synchrotronowego, przedstawił Tomasz Sobol, opiekun linii badawczej PHELIX na synchrotronie SOLARIS.

Oba wykłady popularnonaukowe dostępne są na kanale You Tube Centrum SOLARIS.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie wydarzenia po kliknięciu w aktywny link

SOLARIS Update Meeting's participant - part 1

SOLARIS Update Meeting's participant - part 2.

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS