Nowy etap budowy linii badawczej CIRI.

Linia badawcza CIRI zyskała kolejny element swojej infrastruktury. Budowana od 2019 roku CIRI - Chemical InfraRed Imaging – wykorzystuje promieniowanie z zakresu podczerwieni do zaawansowanych eksperymentów mikroskopowych.

Centrum SOLARIS nieprzerwanie udoskonala i rozbuduje swoją infrastrukturę. W minionym tygodniu na linii CIRI nastąpił długo wyczekiwany moment instalacji pierwszej części front-endu czyli elementu optyki wprowadzającej wiązkę IR z pierścienia akumulacyjnego.

- Jest to zmodyfikowana komora dipolowa, która pozwoli na przysuwanie lustra M1 na niewielką odległość od wiązki elektronów i w efekcie pozwoli na odbicie promieniowania podczerwonego (IR) poza komorę. Operacja ta wymagała ogromnej precyzji zarówno wykonania samej komory jak i jej pozycjonowania względem pozostałych elementów pierścienia. Następnym krokiem będzie zaobserwowanie wiązki IR po uruchomieniu synchrotronu - mówił dr hab. Tomasz Wróbel, opiekun linii badawczej CIRI.

- W każdym roku kalendarzowym dwukrotnie występuje długoterminowe (ok. 5 tygodni) wyłączenie maszyny (eng. Shutdown), czyli okres kiedy synchrotron nie pracuje i możliwa jest jego modernizacja oraz rozbudowa linii badawczych. Prace takie jak montaż nowej komory angażują zespół doświadczonych osób ze względu na złożoność samego procesu, który wymaga wykonania z ogromną precyzją czynności z pogranicza różnych branż, tj. próżni, mechaniki, elektryki itp. ,a wszystkie elementy konstrukcji muszą być do siebie idealnie dopasowane - mówiła dr Adriana Wawrzyniak, Zastępca Dyrektora ds. Akceleratorów NCPS SOLARIS.

Należy pamiętać, że Centrum SOLARIS posiada już pięć działających linii badawczych, ale zapotrzebowanie na nową infrastrukturę ciągle rośnie. Dlatego w kolejnych latach synchrotron zostanie rozbudowany o kolejne linie eksperymentalne. Zakładamy, że do końca 2026 roku będziemy udostępniać 9 w pełni operujących linii badawczych.

Autor: Natalia Zapart

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS