Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Na dwa dni (7-8 marca 2024) Centrum SOLARIS zamieniło się w stolicę światowej spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), za sprawa wybitnych specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie od krakowskiego synchrotronu. Wydarzenie odbyło się w trybie hybrydowym i zgromadziło około 300 uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sympozjum za pośrednictwem komunikatora internetowego.

 

„Sylinda" to międzynarodowy projekt, którego liderem jest SOLARIS, partnerami zaś synchrotron ALBA (Hiszpania) oraz dwie uczelnie: Hochschule Niederrhein i Uniwersytet w Bonn. Działania podejmowane przez konsorcjum mają zachęcić przemysł do korzystania z infrastruktury badawczej SOLARIS, zwiększyć możliwości, jakie oferuje ona naukowcom oraz poszerzyć grono użytkowników ośrodka.


Realizacja projektu była dla nas jednocześnie kroczeniem po niezwykle stromej krzywej uczenia się. Kiedy 3 lata temu rozpoczynaliśmy realizacje projektu, SOLARIS nie posiadał wypracowanych ścieżek współpracy z partnerami przemysłowymi. Dzisiaj natomiast organizujemy sympozjum, gdzie siadamy przy jednym stole z najlepszymi ekspertami w dziedzinie badań przemysłowych nie tylko z Europy lecz z niemal wszystkich kontynentów. Jednocześnie prowadzimy rozmowy o współpracy z największymi polskimi spółkami technologicznymi, a nasze przychody z tej działalności sięgnęły w ostatnim roku pół miliona złotych. Jeszcze większą dynamikę obserwujemy w rozwoju naszej aktywności projektowej, gdzie warto wymienić koordynację jednego z największych realizowanych obecnie w Europie projektów -  transgranicznego dostępu do infrastruktury badawczej NEPHEWS. Projekt Sylinda pozwolił nam zatem na osiągnięcie poziomu rozpoznawalności marki SOLARIS na arenie międzynarodowej na poziomie zdecydowanie przewyższającym nasze pierwotne oczekiwania – powiedział Michał Młynarczyk, koordynator projektu SYLINDA.

Jednym z głównych zadań w projekcie było wsparcie budowy linii badawczej powstającej w SOLARIS we współpracy z Hochschule Niederrhein. Linia ASTRA obecnie jest wykorzystywana do prowadzenia pomiarów metodą spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (X-ray absorption spectroscopy), a jej opiekun dr Alexey Maximenko był jednym z głównych organizatorów i wykonawców przedsięwzięcia.

Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie na temat organizowanego przez nas sympozjum. Nasi uczestnicy mogli wysłuchać prezentacji uznanych naukowców z zakresu absorpcyjnej spektroskopii rentgenowskiej z europejskich ośrodków promieniowania synchrotronowego zrzeszonych w grupie LEAPS, z amerykańskich ośrodków promieniowania synchrotronowego, z tajlandzkiego ośrodka promieniowania synchrotronowego oraz prelegentów z wiodących grup, które opracowują teoretyczne podstawy teorii XAS. Uczestnicy mogli usłyszeć również o praktycznym aspekcie badań jakim jest udana współpraca laboratoriów promieniowania synchrotronowego z przemysłem. Bardzo cieszyło nas duże zainteresowanie udziałem w wydarzeniu obecnych i mamy nadzieję przyszłych użytkowników. Każdy dzień sympozjum kończył się bardzo ożywioną i ciekawą dyskusją panelową. Wierzymy, że sympozjum zmotywuje kolejnych naukowców do przyjazdu do SOLARIS (i na linię badawczą ASTRA) w celu przeprowadzenia eksperymentów, a także będzie wizytówką sukcesu projektu SYLINDA finansowanego przez Wspólnotę Europejską (Kontrakt nr 952148) - powiedział dr Alexey Maximenko.

Sympozjum stanowiło podsumowanie pracy całego zespołu i możliwość zapoznania się szerszego grona odbiorców z prezentacjami liderów grup naukowych z najlepszych światowych uniwersytetów, którzy prowadzą badania przy użyciu źródeł promieniowania synchrotronowego. Zaproszeni wykładowcy opowiedzieli jak wykorzystują w swoich codziennych badaniach spektroskopię absorpcyjną promieniowania rentgenowskiego i przybliżyli uczestnikom najnowsze osiągnięcia eksperymentalne, a także możliwości współpracy nauki i przemysłu.
Na sesji posterowej zaprezentowano 32 plakaty przygotowane przez naukowców, którzy mieli możliwość prowadzenia swoich eksperymentów na linii badawczej ASTRA. 
Głównym wyzwaniem sympozjum było zachęcenie uczestników do korzystania z tej techniki badawczej i pokazanie jak można z niej korzystać na wyższym poziomie, co mamy nadzieję udało się zrealizować.

Projekt „Sylinda” potrwa do czerwca 2024 roku.

 

Sympozjum SYLINDA

 

Sympozjum SYLINDA

 

Sympozjum SYLINDA

 

Autor zdjęć: Joanna Kowalik

Polecamy również
Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS