Centrum SOLARIS, jako członek Ligi Europejskich Źródeł Fotonowych opartych na Akceleratorach (LEAPS), był organizatorem corocznego spotkania LEAPS-INNOV, które odbyło się w dniach 8-10 kwietnia 2024 roku. Konferencja w formie hybrydowej gościła łącznie 120 uczestników. Bezpośrednio po niej zostało zaplanowane posiedzenie LEAPS General Assembly, które obradowało nad strategicznymi kierunkami rozwoju konsorcjum. Do spotkania z czołowymi przedstawicielami europejskiej wspólnoty synchrotronowej dołączył również Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju (DIR) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Doligalski oraz prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski, Prorektor ds. badań naukowych UJ.

Projekt pilotażowy LEAPS-INNOV ma na celu zacieśnienie współpracy między europejskimi źródłami światła, w tym synchrotronami i laserami na swobodnych elektronach, a przemysłem. Wdrażając nowe strategie i działania, LEAPS-INNOV stara się nawiązać długoterminowe partnerstwa, które przyniosą korzyści obu stronom. Coroczne spotkanie, które w tym roku miało miejsce w Krakowie zapewniło zainteresowanym platformę do przeglądu postępów poczynionych w ramach 9 różnych pakietów roboczych, w tym aktualizacji na temat bieżącego rozwoju technologicznego i wyników badań.

- Uczestnicy mieli okazję wymienić się wiedzą, podzielić się najlepszymi praktykami oraz zbadać możliwości dalszej współpracy i innowacji. Organizując doroczne spotkanie LEAPS-INNOV w Krakowie, Centrum SOLARIS zademonstrowało swoje zaangażowanie we wspieranie współpracy, napędzanie innowacji i zwiększanie roli promieniowania synchrotronowego w badaniach naukowych i zastosowaniach przemysłowych w europejskiej społeczności źródeł fotonów  – powiedziała dr Adriana Wawrzyniak Kierownik projketu LEAPS - INNOV z ramienia UJ, Zastępca Dyrektora ds. Akceleratorów SOLARIS.

Podczas dwudniowych spotkań Zarządowi LEAPS udało się przedyskutować i wyznaczyć przyszłe kierunki rozwoju infrastruktur synchrotronowych przy wykorzystaniu połączonych sił całego konsorcjum w myśl zasady: "Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcecie zajść daleko, idźcie razem"
Głosem polskiej nauki w spotkaniu oprócz przedstawicieli NCPS SOLARIS był prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski Prorektor ds. badań naukowych oraz Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju (DIR) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Doligalski.

Zdjęcie 1. Uczestnicy LEAPS-INNOV annual meeting.

Uczestnicy LEAPS-INNOV annual meeting.

Zdjęcie 2. Thomas Feurer (European XFEL), Jean Daillant (Synchrotron SOLEIL),Britta Redlich (HFML-FELIX, Radboud University), Jakub Szlachetko (Synchrotron Solaris), Michał Doligalski (Departament Innowacji i Rozwoju MNiSW), Piotr Kuśtrowski (Uniwersytet Jagielloński).

Na zdjęciu od lewej:  Thomas Feurer (European XFEL), Jean Daillant (Synchrotron SOLEIL), Britta Redlich (HFML-FELIX, Radboud University), Jakub Szlachetko (Synchrotron Solaris), Michał Doligalski (Departament Innowacji i Rozwoju MNiSW), Piotr Kuśtrowski (Uniwersytet Jagielloński).

Autorzy zdjęć: Joanna Kowalik, Michał Fałowski

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS