Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

Synchrotron Swiss Light Source (SLS) w ośrodku Paul Scherrer Institute z Villigen w Szwajcarii przeprowadza upgrade do ultrajasnego źródła SLS2.0. Jedną z konsekwencji jest koniecznośćwymiany elementów optycznych na niektórych liniach badawczych. W ramach współpracy między ośrodkami, SLS zdecydował się przekazać trzy demontowane zwierciadła rentgenowskie dla Centrum SOLARIS.

Zwierciadła pochodzą z dwóch linii badawczych pracujących w zakresie twardego promieniowania rentgenowskiego.
Cylindryczne zwierciadło kolimujące z linii SuperXAS będzie użyte na linii PolyX w celu zwiększenia wydajności w eksperymentach z wiązką ogniskowaną elementami optyki polikapilarnej, jak również maksymalnego wykorzystania energetycznej zdolności rozdzielczej podwójnego monochromatora krystalicznego w eksperymentach spektroskopowych.  Ośrodki podpisały umowę dwustronną w ramach której Centrum SOLARIS  za przekazane zwierciadło dostarczy do SLS elementy optyki polikapilarnej.
Dwa pozostałe zwierciadła, cylindryczne kolimujące i toroidalne ogniskujące pochodzą z linii PX-III, i mogą być wykorzystane w jednej z przyszłych linii badawczych w SOLARIS.
Transport zwierciadeł, które są bardzo precyzyjnymi i wrażliwymi urządzeniami był niezwykle wymagający, dlatego musiał zostać zorganizowany w taki sposób, żeby były one maksymalnie zabezpieczone przez wpływem drgań w transporcie. Należało zabezpieczyć układy zwierciadeł w komorach i użyć podkładek absorbujących drgania, aby nie aktywowały się zamontowane w nich czujnikami wstrząsu.

Akcję ze strony Swiss Light Source koordynował dr Benedikt Rösner, odpowiedzialny za projekt układów optyki na liniach badawczych w synchrotronie SLS2.0, natomiast ze strony Centrum SOLARIS dr Katarzyna Sowa oraz dr inż. Tomasz Kołodziej opiekunowie linii badawczej POLYX.

Dzięki tej współpracy i przekazaniu zwierciadeł rentgenowskich, Centrum SOLARIS będzie mogło skorzystać z nowych możliwości badawczych i doskonalić swoje eksperymenty.

Transport zwierciadeł

Autorzy zdjęć: Joanna Kowalik, Katarzyna Sowa, Tomasz Kołodziej

Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów