Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista publikacji naukowych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania

Strukturalne podstawy rozpoznawania końca transpozonu wyjaśniają centralne cechy systemów transpozycyjnych Tn7

Strukturalne podstawy rozpoznawania końca transpozonu wyjaśniają centralne cechy systemów transpozycyjnych Tn7

23.02.2023
Transpozazy to białka kluczowe dla mobilności transpozonów - elementów genetycznych, które mogą przemieszczać się w obrębie genomów. U prokariotów proces ten może prowadzić do horyzontalnego transferu genów wirulencji, przyczyniając się do powstawania nowych superbakterii. Użytkownicy centrum SOLARIS rozwiązali 2,7 Å strukturę cryo-EM transpozazy TnsB z transpozonu Tn7 oddziałującej z dwuniciowym fragmentem DNA imitującym prawy koniec transpozonu.
więcej o Strukturalne podstawy rozpoznawania końca transpozonu wyjaśniają centralne cechy systemów transpozycyjnych Tn7
Wytwarzanie wysoko porowatego materiału YSZ i Ni-YSZ za pomocą nowatorskiego strącania w obecności systemu CTAB/NaCl

Wytwarzanie wysoko porowatego materiału YSZ i Ni-YSZ za pomocą nowatorskiego strącania w obecności systemu CTAB/NaCl

15.02.2023
Opracowano nowatorską oraz prostą metodę syntezy wysoce porowatych substratów YSZ oraz Ni-YSZ prowadzącą do wytworzenia się struktur przypominających połączone ze sobą mikrotunele
więcej o Wytwarzanie wysoko porowatego materiału YSZ i Ni-YSZ za pomocą nowatorskiego strącania w obecności systemu CTAB/NaCl
Wysokorozdzielcze struktury cryo-EM cytochromu b<sub>6</sub>f pokazują nowe oddziaływania istotne dla procesu fotosyntezy

Wysokorozdzielcze struktury cryo-EM cytochromu b6f pokazują nowe oddziaływania istotne dla procesu fotosyntezy

07.02.2023
Wykorzystując możliwości kriomikroskopu elektronowego w Centrum SOLARIS, naukowcy badali mechanizm, dzięki któremu rośliny wykorzystują energię świetlną do wzrostu, czyli fotosyntezy. Cytochrom b6f, bo tak nazywa się badany kompleks białkowy, jest swoistego rodzaju ramą spajającą ważne dla fotosyntezy elementy, a także łącznikiem pozwalającym przekazywać elektrony pomiędzy tymi elementami. Podczas badań mikroskopowych udało się zebrać dane, które pozwoliły wygenerować dwa bardzo dokładne modele atomowe kompleksu b6f, jego trójwymiarową mapę. Pierwszy z nich pokazywał dokładnie cały kompleks wraz z dodatkowym, dynamicznym fragmentem. Drugi natomiast – obecnie najdokładniejszy na świecie - przedstawiał model samego cytochromu b6f. Będzie on źródłem cennych informacji potrzebnych do dalszych badań innymi niż kriomikroskopia technikami. W dalszej perspektywie pozwoli niezwykle precyzyjnie ocenić co ma wpływ na wydajność reakcji fotosyntezy przebiegającej w roślinach.
więcej o Wysokorozdzielcze struktury cryo-EM cytochromu b6f pokazują nowe oddziaływania istotne dla procesu fotosyntezy
Efekt bliskości jako metoda wpływu na temperaturę uporządkowania magnetycznego antyferromagnetyka

Efekt bliskości jako metoda wpływu na temperaturę uporządkowania magnetycznego antyferromagnetyka

24.03.2023
Badania użytkowników SOLARIS na linii PIRX pokazują jak bliskość antyferromagnetycznej warstwy CoO wpływa na właściwości magnetyczne ultracienkich warstw wustytu (FeO) w układzie FeO/CoO. Porównawcze pomiary spektroskopii Mössbauera wykonane dla MgO/FeO/MgO(001) i MgO/FeO/CoO/MgO(001) dowodzą, że warstwa CoO może znacząco podnieść temperaturę uporządkowania magnetycznego warstw wustytu.
więcej o Efekt bliskości jako metoda wpływu na temperaturę uporządkowania magnetycznego antyferromagnetyka
Wysokotemperaturowa koelektroliza CO<sub>2</sub>/H<sub>2</sub>O i bezpośrednia metanizacja w impregnowanym kobaltem elektrolizerze tlenkowym. Bimetaliczna synergia pomiędzy Co i Ni.

Wysokotemperaturowa koelektroliza CO2/H2O i bezpośrednia metanizacja w impregnowanym kobaltem elektrolizerze tlenkowym. Bimetaliczna synergia pomiędzy Co i Ni.

02.02.2023
Przygotowano serię elektrolizerów tlenkowych (SOEC), modyfikowaną niewielką ilością kobaltu (1,8; 3,6 i 5,4 %mas. w stanie zredukowanym). Posłużyły one do zbadania synergii pomiędzy metalami przejściowymi, która jest wykorzystywana dla zwiększenia aktywności elektrochemicznej oraz chemicznej materiałów katalitycznych.
więcej o Wysokotemperaturowa koelektroliza CO2/H2O i bezpośrednia metanizacja w impregnowanym kobaltem elektrolizerze tlenkowym. Bimetaliczna synergia pomiędzy Co i Ni.