Synchrotron przykryty płytami

W marcu 2015 r. tunel synchrotronu został przykryty 180 betonowymi płytami. Każda płyta waży – w zależności od wielkości oraz betonu z jakiego została wykonana – od trzech do pięciu ton.

Synchrotron musi być zamknięty, aby uzyskać osłonę radiologiczną przed promieniowaniem i tym samym umożliwić użytkownikom bezpieczną pracę na hali synchrotronu.

Zakończenie instalacji elementów synchrotronu oraz przykrycie tunelu pierścienia akumulacyjnego płytami pozwala nam rozpocząć kolejny, bardzo ważny proces, jakim jest końcowe, precyzyjne pozycjonowanie elementów maszyny – mówi Paweł Bulira, koordynator instalacji w synchrotronie. Następnym krokiem będzie równoległe uruchamianie i testowanie poszczególnych podsystemów: wysokiej częstotliwości, chłodzenia, zasilania magnesów, diagnostyki, synchronizacji, sterowania. Wszystko po to, aby w dalszej kolejności przystąpić już do testów z wiązką elektronów, czyli właściwego uruchomienia synchrotronu - dodaje.