Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Ceremonia otwarcia nowej linii badawczej POLYX

Ceremonia otwarcia nowej linii badawczej POLYX

04.03.2024
1 marca 2024 odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia linii badawczej POLYX, która służy do mikroobrazowania i mikrospektroskopii rentgenowskiej w zakresie energii 4-15 keV. Pozwala na obrazowanie struktury (2D i 3D), składu pierwiastkowego oraz faz chemicznych w badanych próbkach. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości wraz z zespołem zaangażowanym w powstanie linii. Infrastruktura powstała dzięki ścisłej współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024) – otwarty nabór

Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024) – otwarty nabór

28.02.2024
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zaprasza do udziału w wydarzeniu pt. Crosscarpatian Synchrotron School, które zostanie zorganizowane w terminie 10 do 15 czerwca 2024 w naszej siedzibie w Krakowie. Oferta szkoły synchrotronowej jest skierowana do studentów, doktorantów i naukowców, którzy chcieliby zapoznać się lub zgłębić wiedzę w dziedzinie promieniowania synchrotronowego lub dedykowanych technik synchrotronowych.
Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS poświęcone technice XAS

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS poświęcone technice XAS

26.02.2024
W dniach 7-8 marca 2024 roku w trybie hybrydowym odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, zaprosiło do Krakowa wybitnych prelegentów. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu za pośrednictwem platformy Zoom. Celem Sympozjum jest zgromadzenie światowej sławy specjalistów w dziedzinie spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), którzy podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania tej metody w badaniach akademickich i przemysłowych.
Pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS

Pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS

08.02.2024
Centrum SOLARIS zainaugurowało międzynarodowy projekt integrujący szereg europejskich środowisk naukowych. W pierwszych dniach lutego odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS.
Solaris w SOLARISIE!

Solaris w SOLARISIE!

05.02.2024
Na cztery dni hala eksperymentalna Centrum SOLARIS stała się stacją kosmiczną za sprawą wyjątkowego wydarzenia jakim była opera „Solaris” na podstawie powieści Stanisława Lema. Nieoczywisty świat dźwięków pulsujący, narastający i przeszywający widza, śpiew operowy wspomagany sztuczną inteligencją, różnorodność świateł i perfekcyjna gra aktorska sprawiły, że dzieło w reż. Waldemara Raźniaka na długo pozostanie w pamięci widzów. Spektakl Narodowego Starego Teatru inaugurował tegoroczny festiwal Opera Rara.