Rozpoczęliśmy rozbudowę hali eksperymentalnej

Na terenie otaczającym synchrotron pojawiły się koparki i wywrotki. Z wolna tworzone jest także zaplecze placu budowy. Ruszyła od dawna planowana rozbudowa hali eksperymentalnej. Powiększenie ośrodka jest niezbędne, aby zmieścić nową infrastrukturę badawczą i poszerzyć możliwości NCPS Solaris o kolejne kluczowe dla polskich naukowców techniki pomiarowe.

Nowa przestrzeń i jej zagospodarowanie

Rozbudowa hali eksperymentalnej jest jednym z kroków milowych związanych z rozwojem synchrotronu SOLARIS. Powiększony budynek umożliwi przede wszystkim uruchomienie czterech kolejnych linii badawczych, w tym SOLCRYS, przeznaczonej do badań strukturalnych,  która już teraz jest w zaawansowanej fazie projektowej. Linia badawcza SOLCRYS umożliwi m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów

Swoje miejsce w nowej hali znajdzie też Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Dotychczas dwa mikroskopy elektronowe - Titan Krios i Glacios, stoją w specjalnie do tego celu zbudowanych laboratoriach, w doku załadowczym starej części budynku. Na terenie powiekszonej hali powstanie pracownia kriomikroskopii elektronowej, mająca pomieścić docelowo aż cztery mikroskopy.

W projekcie znalazło się też laboratorium przygotowywania próbek, które będzie dostępne dla wszystkich użytkowników SOLARIS. Znajdzie się w nim niezbędny sprzęt do preparacji próbek na linie badawcze, jak i do opracowania siatek na pomiary Cryo-EM.

Ostatnim już obszarem, który znajdzie swoje miejsce w rozbudowanej hali jest przestrzeń warsztatowa i nowe biura dla powiększającego się zespołu naukowego SOLARIS.

Działanie synchrotronu podczas rozbudowy

W trakcie trwania rozbudowy na kilka miesięcy zostanie wyłączone funkcjonowanie akceleratora kołowego. Ten czas zostanie wykorzystany przez zespół akceleratorowy na gruntowne przeglądy wszystkich podsystemów oraz prace instalacyjno-naprawcze tym m. in. montaż komponentów nowej linii pomiarowej na podczerwień SOLAIR.

plac budowy - rozbudowa hali

Od lewej - Ireneusz Zadworny, Paweł Bulira, Adriana Wawrzyniak, Marek Stankiewicz, Michał Młynarczyk