SOLARIS łączy siły z MCN Cogiteon i angażuje się w popularyzację nauki

Centrum SOLARIS rozpoczyna współpracę z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, mającą na celu przybliżenie młodszym i starszym fascynującego świata nauki. Pierwsze wspólne działania będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Długofalowa współpraca obejmuje m.in. konsultacje nowo powstającego Laboratorium Cząstek i Pracowni Innowacji.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to powstająca w Krakowie innowacyjna placówka edukacyjna. W obiekcie, którego otwarcie nastąpi w przyszłym roku, zaplanowano m.in. wystawę stałą o człowieku z ponad setką interaktywnych eksponatów, 6 laboratoriów (do prowadzenia eksperymentów chemicznych, fizycznych, biologicznych, technicznych), szklarnię wspierającą działalność laboratorium, pracownie naukowe oraz akademię dziecięcą. Wszystko po to, żeby prezentować wiedzę w oryginalny i atrakcyjny sposób.

W nowo podpisanym porozumieniu określone zostały zasady współpracy. Głównym celem kooperacji jest szerzenie pasji do nauki, ale także budowanie świadomości istnienia synchrotronu w Krakowie. Szeroko zakrojone współdziałanie będzie obejmowało nie tylko udostępnianie przestrzeni na warsztaty, ale przede wszystkim konsultacje merytoryczne z naszymi naukowcami dot. powstającego Laboratorium Cząstek. Obecność Centrum SOLARIS będzie można zauważyć na powstającej wystawie stałej w Centrum Cogiteon, gdzie jedna z tajemniczych skrytek będzie w całości poświęcona synchrotronowi.

Już teraz zapraszamy na pierwsze wspólne wydarzenie. Podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców, 30 września, w sali konferencyjnej SOLARIS odbędą się pokazy popularyzatorów nauki z Cogiteonu dot. fal elektromagnetycznych. Więcej informacji już wkrótce na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców – https://nocnaukowcow.malopolska.pl/

Na zdjęciu: Dyrektor NCPS SOLARIS Prof. Marek Stankiewicz i Dyrektor MCN Cogiteon Piotr Szymański (autor zdjęcia Joanna Kowalik)