Spotkanie plenarne LEAPS 2022

Reprezentacja pracowników SOLARIS wzięła udział w tegorocznym spotkaniu plenarnym LEAPS, które odbyło się w Villigen, w Szwajcarii. Głównym celem spotkania było omówienie proponowanej strategii dla akceleratorowych ośrodków fotonowych (ESAP). Na tle obecnego kryzysu energetycznego przedstawiono wizję nowoczesnych źródeł światła opartych na akceleratorach, które odpowiadają na obecne i przyszłe wyzwania społeczne i naukowe.

Cele 5-tego spotkania plenarnego LEAPS

Głównym tematem spotkania była europejska strategia dla nauki o fotonach opartej na akceleratorach (ESAP). Strategia ta została zaprezentowana w Parlamencie Europejskim w maju 2022 roku. Strategia utrzymuje Europę w czołówce, jeśli chodzi o badania i rozwój. Omawiano takie tematy jak Europejska Przestrzeń Badawcza, strategiczne modernizacje centrów synchrotronowych, wpływ centrów LEAPS na nauki przyrodnicze, odkrywanie leków czy obliczenia kwantowe.

Równie istotnym tematem okazał się kryzys energetyczny i strategie, jakie powinny podjąć europejskie centra badawcze w obecnej sytuacji geopolitycznej. Omówione pomysły i strategie związane z modernizacją ośrodków pozwolą na zmniejszenie zużycia energii przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej jakości promieniowania synchrotronowego.

W spotkaniu wzięło udział 180 przedstawicieli nauki i przemysłu z całej Europy, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz dyrektorzy i pracownicy europejskich ośrodków akceleratorowych.

League of European Accelerator-Based Photon Sources (LEAPS)

LEAPS jest strategicznym konsorcjum wszystkich europejskich synchrotronów i laserów na swobodnych elektronach. Celem jest promowanie i gwarancja jakości badań prowadzonych w naszych obiektach. LEAPS współpracuje ze społecznościami użytkowników, interesariuszami, organizacjami i infrastrukturą badawczą. Wspiera i promuje standaryzację procedur dostępu, edukację, zwiększoną mobilność i komunikację z opinią publiczną.

Reprezentacja SOLARIS

Silna reprezentacja zespołu SOLARIS, w tym dyrektor prof. Marek Stankiewicz, ale także Michał Młynarczyk, Adriana Wawrzyniak, Jakub Szlachetko, reprezentacja z biura użytkownika, zespół komunikacji i zespół prawny, dołączyli do spotkania, aby uczyć się od bardziej doświadczonych ośrodków naukowych. Mieliśmy możliwość przekazania informacji zwrotnej i wymiany doświadczeń. Coroczne spotkania z przedstawicielami innych jednostek akceleratorowych są niezwykle ważne, a nasi pracownicy wracają pełni pomysłów i zapału do wdrażania nowych rozwiązań i nieszablonowych pomysłów.

Więcej można przeczytać tutaj:

LEAPS research infrastructures to tackle societal crises

spotkanie plenarne LEAPS - uczestnicy

Photo by Markus Fischer (PSI)

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

Zastosowanie nanospektroskopii w podczerwieni - otwarta rejestracja na warsztaty

Wiosenny nabór wniosków o czas badawczy już otwarty.