Nowe kierunki współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz.

W piątek 07.07.2023 r. w NCPS SOLARIS odbyło się spotkanie przedstawicieli Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji infrastruktury badawczej NCPS SOLARIS oraz wizyty na budowie nowej części hali eksperymentalnej, która w niedalekiej przyszłości zmieści szereg nowych linii eksperymentalnych i laboratorium kriomikroskopii. Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz mieli szansę zobaczyć jak skonstruowany jest synchrotron oraz działające i instalowane linie badawcze. Opiekunowie infrastruktury opowiedzieli o potencjale naukowym i badawczym synchrotronu oraz możliwościach jego wykorzystania na rzecz badań o charakterze przemysłowym. Zaprezentowane zostały także oba kriomikroskopy pracujące w Centrum SOLARIS.
Celem spotkania było zdefiniowanie kierunków współpracy i lepszego, wspólnego wykorzystania infrastruktury NCPS SOLARIS. Szeroko podkreślone zostało, że Centrum SOLARIS szuka nowych form współpracy i możliwości tworzenia innowacyjnej infrastruktury z Siecią Badawczą Łukasiewicz.

W spotkaniu z ramienia Sieci Badawczej Łukasiewicz udział wzięli m.in.: dr Andrzej Dybczyński - Prezes Centrum Łukasiewicz, dr hab. Katarzyna Marzec - p.o. Dyrektora Krakowskiego Instytutu Technologicznego oraz dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk - Dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Kierownictwo NCPS SOLARIS reprezentowali dr hab. Jakub Szlachetko, prof. UJ - p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, mgr Michał Młynarczyk - Zastępca Dyrektora ds. Administracji i Finansów oraz prof. dr hab. Marek Stankiewicz - Pełnomocnik ds. Współpracy.

Spotkanie z przedstawicielami Sieci Badawczej Łukasiewicz

Fot. 1. Delegacja Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz kierownictwa Centrum SOLARIS w nowej części hali eksperymentalnej. Fot. Natalia Zapart.

Autor: Natalia Zapart

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS