Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Nowa gałąź badawcza na linii PHELIX.

Nowa gałąź badawcza na linii PHELIX.

Minister Edukacji i Nauki w ramach inwestycji związanych z kształceniem i działalnością naukową przyznał środki na budowę nowej stacji końcowej. Aparatura badawcza do spektroskopii fotoelektronów pod zwiększonym ciśnieniem powstanie przy linii PHELIX.

Wraz z rozwojem eksperymentalnych i teoretycznych metod badawczych adresujących oddziaływania powierzchniowe znacząco wzrosła wiedza o skomplikowanej naturze powierzchni w skali atomowej. Kontrolowania modyfikacja właściwości powierzchniowych  pozwala na  wytwarzanie coraz wydajniejszych materiałów wykorzystywanych między innymi w katalizie, ogniwach słonecznych i biosensorach. Szereg wyzwań związanych z tradycyjnymi metodami charakteryzowania powierzchni skłonił środowisko naukowe do poszukiwania metody badawczej umożliwiającej pomiary w warunkach zbliżonych do warunków rzeczywistych.
Metoda spektroskopii fotoelektronów w podwyższonym ciśnieniu (NAP-XPS) cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród naukowców z całego świata ze względu na możliwość badania materiałów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy materiału. Aparatura do tego typu badań jest dostępna w wiodących  ośrodkach synchrotronowych i spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem naukowców.
 Dzięki otrzymanemu z Ministerstwa Edukacji i Nauki  finansowaniu, do tego grona dołączy niedługo Centrum Solaris. Środki w wysokości 8 125 420 zł pochodzą z budżetu na realizację inwestycji związanych z kształceniem oraz działalnością naukową w ramach projektu przygotowanego przez dr Magdalenę Szczepanik. Projekt jest sukcesem całego zespołu Centrum SOLARIS który od wielu lat mocno aktywizuje środowisko naukowe w obszarze badań NAP-XPS w ramach współpracy krajowej jak również międzynarodowej w konsorcjach CERIC oraz LEAPS. Warto podkreślić, że projekt ma solidne wsparcie kilku grup badawczych (np. z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Gdańskiej,  Uniwersytet Karola w Pradze) które od kilku miesięcy bardzo mocno współpracują przy projekcie NAP-XPS@SOLARIS definiując wymagania aparaturowe oraz nakreślając program badawczy. 
Większość linii badawczych w Centrum SOLARIS projektowanych jest tak, by w przyszłości można było doposażać infrastrukturę o nowe gałęzie badawcze . Wybudowanie drugiej gałęzi linii PHELIX otwiera nowe możliwości innowacyjnych badań. Stacja NAP-XPS, pracująca w podwyższonym ciśnieniu, pozwoli na śledzenie procesów w rzezczywistych warunkach pracy mających znaczenie dla katalizy, nanomedycyny czy nowych źródeł energii. Dzięki statcji NAP-XPS można będzie również weryfikować funkcjonalność układów elektronicznych bazujących na nowych materiałach, symulując określone warunki środowiska, np. podwyższoną wilgotność. Stacja badawcza NAP-XPS, jako jedyna tego typu infrastruktura w Europie środkowo-wschodniej, pozwoli na prowadzenie interdyscyplinarnych i multidyscyplinarnych badań naukowych w wielu dziedzinach.

 

Polecamy również
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS

Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków