Pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS

Centrum SOLARIS zainaugurowało międzynarodowy projekt integrujący szereg europejskich środowisk naukowych. W pierwszych dniach lutego odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS.

Głównym celem projektu NEPHEWS – Neutrons and Photons Elevating Worldwide Science jest zapewnienie naukowcom z całego świata dostępu do 21 największych infrastruktur jest zapewnienie naukowcom z całego świata dostępu do 21 największych infrastruktur badawczych w Europie.
W ramach projektu infrastruktury te udostępnią łącznie prawie 40 000 godzin pomiarów na najwyższej klasy aparaturze badawczej. Koszt wytworzenia tego czasu badawczego przekracza 15 mln EUR.
W ramach projektu udostępnione zostaną 3 kategorie infrastruktur badawczych: synchrotrony, źródła neutronów oraz lasery na swobodnych elektronach. Mimo pewnych podobieństw, infrastruktury te zachowują komplementarny charakter, a każda z nich pozwala na poszukiwanie odpowiedzi na inne pytania badawcze. Badania prowadzone w tego typu ośrodkach naukowych mają często charakter podstawowy lecz prowadzą do przełomowych odkryć, pozwalając odpowiedzieć na najważniejsze wyzwania społeczne.
W projekcie podejmowane będą działania związane z upowszechnianiem wiedzy o unikalnych możliwościach badawczych oferowanych przez skupione w projekcie infrastruktury wielkiej skali w krajach, w których brak tego typu aparatury. Działania promocyjne adresowane będą głównie do młodych badaczy w obszarze szeroko pojętych nauk ścisłych.

W trakcie spotkania pn. „Kick off Meeting” przedstawiciele 23 jednostek partnerskich projektu mieli okazję poznać, a także podjąć tematykę szeregu zagadnień ważnych dla pierwszego etapu projektu. Wśród nich znalazły się prezentacje na temat strategii realizacji projektu, planów komunikacji, analizy uczestników projektu zarówno w zakresie programów twinningowych i stażowych, jak również międzynarodowego dostępu do infrastruktury badawczej.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Pan Jerzy Kopeć, Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego UMWM odczytał w imieniu Marszałka list gratulacyjny dla pomysłodawców Projektu NEPHEWS.

Zdjęcie grupowe partnerów projektu NEPHEWS

Foto 1. Zdjęcie grupowe partnerów projektu NEPHEWS.

Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS