20. rocznica powstania konsorcjum Lightsources.org

Lightsources.org jest domem dla globalnej społeczności źródeł światła. Utworzona w 2004 r. międzynarodowa grupa osób zajmujących się komunikacją naukową w zakresie źródeł światła opracowała stronę lightsources.org jako pojedynczą platformę wiadomości, wydarzeń, możliwości kariery, aplikacji o czas badawczy i innych istotnych, aktualnych i interesujących informacji dla każdego, kto pasjonuje się światowymi źródłami światła: "Jeden głos dla najjaśniejszej nauki".

Współpraca rozpoczęła się z 16 członkami, a pierwsze spotkanie odbyło się w Advanced Photon Source (APS) w Illinois, w maju 2004 roku. Liczba członków rosła na przestrzeni lat i obecnie wynosi 25 osób reprezentujących 23 synchrotrony i 7 laserów na swobodnych elektronach. Diamond Light Source, krajowy synchrotron w Wielkiej Brytanii, zapewnia wsparcie rzeczowe w kluczowych obszarach, takich jak rozwój strony internetowej, administracja finansami i zarządzanie wydarzeniami.
- Wspieranie społeczności źródeł światła to wspaniały zaszczyt i cieszymy się, że nasze członkostwo stale rośnie wraz z uruchamianiem nowych obiektów. Naszym celem, jako grupy popularyzatorów nauki, jest promowanie źródeł światła i wspieranie globalnej społeczności. Mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia naukowców i ekspertów technicznych będą podekscytowane współpracą z Lightsources.org ze względu na jej globalny zasięg i zasoby umożliwiające karierę, mówi Sandra Ribeiro, doradca ds. komunikacji w Canadian Light Source, która jest zaangażowana w Lightsources.org od samego początku i obecnie pełni funkcję przewodniczącej.
W tym roku, 20 maja konsorcjum Lightsources.org obchodzi swój jubileusz powstania. W związku z tym członkowie zaplanowali szereg aktywności. Lightsources.org będzie obecne na 15. Międzynarodowej Konferencji na temat Oprzyrządowania Promieniowania Synchrotronowego (SRI2024) w Hamburgu w Niemczech (26-30 sierpnia 2024 r.), aby nawiązywać kontakty i wspierać osoby dążące do rozwoju kariery technicznej. Kluczowym celem współpracy jest inspirowanie początkujących specjalistów STEM, zapewnienie im możliwości uczenia się od doświadczonych rówieśników i rozwijania umiejętności komunikacji naukowej.
Jesienią Lightsources.org powróci do Advanced Photon Source (APS) na coroczne osobiste spotkanie członków. Planowane jest specjalne wydarzenie z okazji 20. rocznicy i uruchomienia nowej 10-letniej wizji i strategii mającej na celu zapewnienie, że współpraca będzie nadal spełniać potrzeby jej członków i rosnącej globalnej społeczności źródeł światła.

Aby dowiedzieć się więcej na temat konsorcjum Lightsources.org kliknij w aktywny link

Zdjęcie 1. Członkowie uczestniczący w spotkaniu Lightsources.org w 2006 r. zorganizowanym przez Advanced Photon Source (APS) w Illinois, USA.

Zdjęcie 2. Członkowie uczestniczący w spotkaniu Lightsources.org w 2023 r. zorganizowanym przez Europejski Ośrodek Promieniowania Synchrotronowego (ESRF) w Grenoble we Francji.

Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów