Centrum SOLARIS organizatorem Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024)

W dniach 10-14 czerwca w Centrum SOLARIS odbyła się pierwsza edycja Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024), która była skierowany do studentów, doktorantów i starszych naukowców, mających niewielkie lub żadne doświadczenie w dziedzinie promieniowania synchrotronowego. Program szkoły obejmował teoretyczne wprowadzenie ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań badań synchrotronowych w różnych dziedzinach badawczych jak i praktyczne warsztaty na liniach eksperymentalnych. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie stacje, na których został w pełni przeszkolony w zakresie projektowania eksperymentu, przygotowania próbek, pomiarów oraz przetwarzania danych.

Przez pięć intensywnych dni, Centrum SOLARIS otworzyło swoje drzwi dla uczestników szkoły synchrotronowej, dając młodym naukowcom niepowtarzalną okazję do pracy na najnowocześniejszych liniach badawczych: DEMETER, PIRX, URANOS, PHELIX, CIRI, POLYX i ASTRA  oraz na infrastrukturze kriomikroskopii elektronowej CRYO-EM.

- W wydarzeniu wzięło udział 37 wysoce zmotywowanych naukowców, wybranych spośród 100 zgłoszeń z różnych krajów. Uczestnicy przeszli kompleksowe szkolenie teoretyczne i praktyczne z wybranych przez siebie technik oraz uzyskali cenne wskazówki, jak ubiegać się o czas badawczy i przygotowywać wnioski. Warsztaty wywołały wiele cennych dyskusji, które prawdopodobnie doprowadzą do nawiązania nowej współpracy naukowej i pomysłów badawczych – powiedziała przewodnicząca komitetu organizacyjnego dr Joanna Sławek.

Celem tego wydarzenia było nie tylko rozwijanie umiejętności i wiedzy uczestników, ale również przeciwdziałanie drenażowi umysłów, czyli migracji zdolnych naukowców do krajów z bardziej rozwiniętą infrastrukturą badawczą. Synchrotron to potężne narzędzie badawcze, które pozwala na prowadzenie zaawansowanych badań w wielu dziedzinach nauki, takich jak fizyka, chemia, biologia, a nawet archeologia. Niestety, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dostęp do takich urządzeń jest ograniczony, co często skłania młodych naukowców do poszukiwania możliwości pracy za granicą. Szkoła Synchrotronowa została zorganizowana z myślą o zmianie tej sytuacji. Uczestnicy mieli okazję zdobyć nieocenione doświadczenie w pracy z synchrotronami, nauczyć się nowych technik badawczych oraz nawiązać kontakty z ekspertami w tej dziedzinie.

Uczestnicy Crosscarpathian Synchrotron School

Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów