Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Goście i media

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt

Wycieczki akademickie

mgr Wiktor Kotlarz
tel.: 12 664 41 85
e-mail: wiktor.kotlarz@uj.edu.pl

Wycieczki szkolne

mgr Natalia Zapart
tel. 12 664 41 38; 453 689 818
e-mail: zwiedzanie.solaris@uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualna rzeczywistość Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca rzeczywistość wirtualną.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zwiedzanie SOLARIS - Ścieżka Wiedzy

SOLARIS będąc największym centrum badawczym w kraju, ma ogromny potencjał w zakresie popularyzacji nauki. Dzięki zaawansowanym technologiom i możliwościom badawczym, Centrum może przyciągać uwagę społeczeństwa i prezentować odkrycia naukowe  w sposób przystępny. 
 
Atuty SOLARIS na płaszczyźnie popularyzacji nauki:
  • możliwość obserwacji zaawansowanych eksperymentów - wzbudza zainteresowanie nauką,
  • pokazanie praktycznych zastosowań badań synchrotronowych - ukazuje jak nauka wpływa na codzienność każdego z nas,
  • interakcja z naukowcami i efektami ich pracy - jest inspiracją dla młodych ludzi do podjęcia ścieżki kariery naukowej,
  • edukacja wizualna - upraszcza trudne do zrozumienia koncepcje.
 
SOLARIS rozumiejąc swój potencjał do popularyzacji nauki, umożliwia grupom zorganizowanym bezpłatne zwiedzanie Centrum w ramach "Ścieżki Wiedzy".
Oprowadzanie po SOLARIS oparte jest na profesjonalnym scenariuszu wykorzystującym szereg różnorodnych (w tym multimedialnych) narzędzi. Jest doskonałą formą popularyzującą różne kierunki nauki i uzupełniającą proces dydaktyczny na wszystkich szczeblach edukacji. Umożliwia dostęp zwiedzających do zaawansowanych technologii, kształci w zakresie nauk ścisłych, inspiruje przyszłych i obecnych naukowców, łączy dziedziny nauk teoretycznych z rzeczywistością, a także rozbudza ciekawość i zainteresowanie badaniami naukowymi. 
Zwiedzanie Centrum umożliwia zapoznanie się z przedmiotem działania ośrodka, wyjaśnienie kluczowych dla jego istnienia zjawisk fizycznych oraz najważniejszych wyników badań, a także zakorzenienie postawy cechującej nadrzędną rolę nauki w procesie globalnego rozwoju cywilizacyjnego. Swoim profilem "Ścieżka Wiedzy" odróżnia się od funkcjonujących w Polsce centrów nauki. Celem jest wyzwolenie potencjału wynikającego z obserwacji największego narzędzia badawczego w kraju.
 
Zorganizowane grupy szkolne, akademickie, a także osób dorosłych mogą bezpłatnie zwiedzać Centrum SOLARIS przez cały rok, przy czym bezwzględnie wymagane jest wcześniejsze ustalenie terminu. 

Schemat Ścieżki Wiedzy SOLARIS

Rysunek przedstawia schemat konstrukcji Ścieżki Wiedzy SOLARIS.

Centrum SOLARIS przyjmuje również gości indywidualnych, podczas corocznych dni otwartych, a także cyklicznie odbywających się wydarzeń miejskich (np. Noce Naukowców). Ich uczestnicy mogą nie tylko zwiedzić halę eksperymentalną synchrotronu, ale także wziąć udział w licznych atrakcjach, które zespół ośrodka przygotowuje z tej okazji (m.in. warsztaty dla dzieci, rodzinne konkursy związane z nauką i techniką oraz pokazy filmowe).

Wizyta w ośrodku jest możliwa jedynie po wcześniejszym ustaleniu terminu. W celu uzgodnienia daty zwiedzania prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny podany w lewym pasku strony nie później niż 3 tygodnie przed planowanym terminem.

Czas i program zwiedzania jest uzależniony od grupy wiekowej zwiedzających, stanu pracy maszyny oraz formy wycieczki (audioprzewodniki lub przewodnik). Średni czas wycieczki to 1 – 2 godz. NCPS SOLARIS zastrzega sobie wyłączne prawo do dobrania ścieżki oprowadzania i jego formy do grupy zwiedzających.

Organizator wycieczki jest zobowiązany do zapoznania się z "Regulaminem zwiedzania NCPS SOLARIS” oraz dostarczenia listy wszystkich uczestników wycieczki i podpisanego oświadczenia (najpóźniej w dniu zwiedzania).

Pliki do pobrania
pdf
Regulamin zwiedzania Centrum SOLARIS
pdf
Książeczka popularnonaukowa o SOLARIS