Termin eksperymentu
Final Declaration
- Final Declaration, to dokument załączony do wiadomości e-mail informujący o przyznaniu czasu badawczego w Centrum SOLARIS.
- Szablon Final Declaration można również pobrać tutaj: (szablon w wordzie)
- Wypełniony formularz należy przesłać do Biura Użytkownika SOLARIS (user.solaris@uj.edu.pl) w formacie pdf. nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem eksperymentu w Centrum SOLARIS.
- listę wszystkich uczestników eksperymentu, którzy przyjadą do SOLARIS;
- szczegółowy opis wszystkich dodatkowych próbek, które Użytkownik zamierza przywieźć do SOLARIS (oprócz tych, opisanych wcześniej we wniosku o czas badawczy);
- potrzebę skorzystania z laboratorium próbek.
Safety Training
Dostępność wiązki
Przygotowanie eksperymentu
- przygotowanie infrastruktury badawczej zgodnie z parametrami wymaganymi do przeprowadzenia eksperymentu;
- przeszkolenie Użytkownika w zakresie szczegółów obsługi linii oraz systemów kontroli, które pozwalają na właściwe korzystanie z aparatury;
- pomoc w ustawieniu odpowiedniego środowiska próbki;
- pozostawanie do dyspozycji Użytkownika w trakcie standardowych godzin pracy w dni powszednie (dyżur pod telefonem 8:00 – 17:00);
- pozostawanie do dyspozycji Użytkownika w przypadku nagłych wypadków i awarii występujących w trakcie prowadzenia eksperymentu (dyżur telefoniczny w godzinach 17:00 – 22:00 w dni powszednie oraz 09:00 – 17:00 w soboty).
Obowiązki Użytkownika:
- Obsługa linii pozostaje do dyspozycji Użytkownika, jednak nie odpowiada za realizację eksperymentu. Użytkownik powinien zadbać o odpowiednią liczbę naukowców w grupie badawczej, aby realizować eksperyment w sposób bezpieczny przez całą dobę.
- Użytkownik jest zobowiązany niezwłocznie poinformować opiekuna linii o wszelkich awariach i niesprawnościach aparatury.
- Po zakończonych pomiarach stanowisko badawcze linii pomiarowej powinno pozostać w takim stanie, w jakim było przed ich rozpoczęciem.
Współpraca / Dodatkowe wsparcie
Zachęcamy użytkowników do oferowania współautorstwa, zgodnie z dobrą praktyką naukową, pracownikom lub przedstawicielom SOLARIS, którzy wnieśli wkład naukowy w ich pracę. Wszelkie obszary pomocy i wsparcia, które wykraczają poza standardowe obowiązki Opiekuna eksperymentu, powinny prowadzić do współautorstwa, na przykład:
- przygotowanie układu eksperymentalnego wychodzącego poza zwykłą konfigurację linii badawczej,
- pomoc w prowadzeniu eksperymentów poza normalnymi godzinami pracy,
- wsparcie we wstępnej analizie, ocenie i interpretacji danych,
- pomoc w opracowaniu planów i protokołów eksperymentów.
Optymalnie współpraca między Użytkownikami a pracownikami i przedstawicielami SOLARIS powinna być ustalona na długo przed rozpoczęciem eksperymentu. Jeśli podczas trwania eksperymentu potrzebujesz pomocy i wsparcia ze strony SOLARIS równoważnego ze współpracownikiem naukowym, uczciwe jest oficjalne zaoferowanie odpowiednim osobom statusu współpracowników.
Wysyłka próbek i sprzętu - opcjonalnie
Jeżeli zaistnieje potrzeba, Użytkownik może wysłać próbki do NCPS SOLARIS. Koszty wysyłki próbek do SOLARIS pokrywają Użytkownicy. Są oni również odpowiedzialni za przygotowanie wszystkich dokumentów związanych z przesyłką.
Niezależnie od wymagań bezpieczeństwa związanych z przesyłką próbki, muszą również zostać spełnione wymagania bezpieczeństwa SOLARIS, które zostaną przekazane Użytkownikowi wraz z wynikami oceny bezpieczeństwa próbki, przeprowadzanej przez Inspektorat BHP UJ na platformie DUO. Mają one decydujące znaczenie dla przyjęcia przesyłki.
UWAGA: nie można przesunąć planowanej daty eksperymentu, ani wydłużyć przyznanego czasu eksperymentu z powodu opóźnienia transportu próbki. Dlatego należy upewnić się, że przesyłka została zaplanowana odpowiednio wcześnie!