Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przemysł

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt dla przemysłu

mgr Michał Młynarczyk
Zastępca Dyrektora ds. Administracji i Finansów
tel.: 12 664 40 01; 507 006 582
e-mail: michal.mlynarczyk@uj.edu.pl

dr Piotr Ciochoń (dłuższa nieobecność)
Specjalista ds. współpracy z przemysłem
tel.: 12 664 41 93; 506 006 774
e-mail: industry.solaris@uj.edu.pl; piotr.ciochon@uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podstawowe informacje

Witamy w synchrotronie SOLARIS! Nasz interdyscyplinarny zespół naukowców współpracujących z przemysłem jest gotowy do wsparcia Twojego biznesu. Dysponujemy szeregiem wyjątkowych metod badawczych, przystosowanych do rozwiązywania konkretnych problemów technologicznych, rozwoju innowacyjnych produktów i zwiększania konkurencyjności poprzez ich doskonalenie.

W tej sekcji dowiesz się, czym jest promieniowanie synchrotronowe, jakie branże wykorzystują oferowane przez nas usługi badawczo-rozwojowe, w jaki sposób uzyskać czas eksperymentalny, oraz jakie opcje współpracy z nami są możliwe.

W celu zdobycia szczegółowych informacji wybierz jedną z poniższych opcji:

Informacje o synchrotronie SOLARIS

Sercem Centrum SOLARIS jest unikatowe urządzenie badawcze: jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej synchrotron. Synchrotron jest akceleratorem elektronów, które są w nim przyspieszane do prędkości równej niemal prędkości światła. Elektrony są następnie przesyłane, w pierścieniu próżniowym, na orbitę o kształcie zbliżonym do kołowego, której średnica wynosi niemal 100 metrów. Gdy tor ruchu elektronów jest zakrzywiany, emitują one promieniowanie elektromagnetyczne które jest ostatecznie wykorzystywane przez naszych naukowców do badania materii.

Promieniowanie wytwarzane w synchrotronie ma wyjątkowe właściwości, które umożliwiają prowadzenie prac badawczych niemożliwych do powtórzenia w innych laboratoriach. Światło synchrotronu ma ekstremalnie wysoką intensywność, dziesiątki milionów razy wyższą niż w standardowych źródłach, a jego częstotliwość może być zmieniana w trakcie pomiaru. W praktyce oznacza to, że wyniki pomiarów prowadzonych na synchrotronie są o wiele wyższej jakości, niż wyniki uzyskane w innych laboratoriach, czas pomiaru może być skrócony do minimum, a do dyspozycji badaczy jest cała gama unikatowych technik pomiarowych.

Synchrotron SOLARIS należy do najbardziej zaawansowanych urządzeń badawczych kiedykolwiek stworzonych w Europie, i służy naukowcom do prowadzenia niezwykle wymagających pomiarów. Nie oznacza to jednak, że jest on niedostępny dla podmiotów mierzących się z bardzo konkretnymi wyzwaniami technologicznymi. Nasi naukowcy mają doświadczenie we współpracy z przemysłem i są gotowi do rozwiązywania niestandardowych problemów. Do dyspozycji użytkowników jest pełen wachlarz opcji współpracy, od udostępnienia infrastruktury badawczej zewnętrznym badaczom przemysłowym, po pełną obsługę zlecenia przez naukowców SOLARIS, zawierającą przygotowanie próbek oraz zaawansowaną analizę danych, wraz z opracowaniem końcowych rekomendacji. Dzięki niezwykłej efektywności synchrotronu, koszt pomiarów komercyjnych jest zaskakująco niski, istnieją również opcje współfinansowania badań ze środków zewnętrznych.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w tej sekcji oraz do kontaktu z pracownikami Biura Współpracy z Przemysłem (industry.solaris@uj.edu.pl). Po otrzymaniu podstawowych informacji o wyzwaniu technologicznym, przed którym stoi Twój biznes, nasi naukowcy przemysłowi dokonają bezpłatnej analizy możliwości rozwiązania go z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego i przedstawią dalsze opcje współpracy.

schemat linii

Schemat linii badawczych SOLARIS