SOLARIS w Lidze Europejskich Źródeł Światła Opartych na Akceleratorach

09.04.2022
13 listopada 2017 r. w Brukseli szesnaście instytucji reprezentujących dziewiętnaście europejskich ośrodków badań podpisało porozumienie powołujące do życia Ligę Europejskich Źródeł Światła Opartych na Akceleratorach – LEAPS. Wśród inicjatorów porozumienia i sygnatariuszy umowy znalazł się prof. dr hab. Marek Stankiewicz, dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.
Europejskie Forum Strategiczne Infrastruktur Badawczych

26.01.2018
Od 19 do 21 czerwca 2017 r. Kraków gościł uczestników Europejskiego Forum Strategicznego Infrastruktur Badawczych (European Strategic Forum on Research Infrastructures - ESFRI). Spotkania ESFRI odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki w zakresie infrastruktur badawczych w Europie. Organizatorem konferencji w Krakowie było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Nagrody Miasta Krakowa dla prof. Stankiewicza i prof. Królasa

26.01.2018
25 listopada 2016 r., podczas uroczystej gali, prof. Marek Stankiewicz, Dyrektor Centrum SOLARIS, oraz prof. Krzysztof Królas otrzymali z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcie naukowo-techniczne.
Pierwszy pomiar na stacji UARPES

22.02.2018
1 czerwca 2016 r. zespół w składzie: Piotr Ciochoń (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ), Mariusz Garb (WFAiIS), Karolina Szamota-Leandersson (SOLARIS) oraz Jacek Kołodziej (WFAiS i SOLARIS), przeprowadził typowy pomiar, do jakiego została zaprojektowana linia badawcza UARPES w synchrotronie SOLARIS.
Jasno, jaśniej, coraz jaśniej

22.02.2018
9 czerwca 2016 r., czyli rok po pierwszym uruchomieniu synchrotronu, po raz pierwszy zespół SOLARIS osiągnął w pierścieniu akumulacyjnym prąd wiązki powyżej 400 mA przy pełnej energii 1,5 GeV.