Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Wiązka elektronów dotarła do końca akceleratora liniowego

22.02.2018
W lutym 2015 r. fizykom z SOLARIS udało się przeprowadzić wiązkę elektronów przez cały akcelerator liniowy.
Pierwsze elektrony w synchrotronie SOLARIS

09.04.2022
W grudniu 2014 r. w synchrotronie SOLARIS udało się pozyskać pierwsze elektrony. Zostały one wyprodukowane w dziale elektronowym, gdzie są również wstępnie przyspieszane. Następnie trafiają do akceleratora liniowego, w którym osiągają prędkość bliską prędkości światła.
Instalacja systemu próżniowego

09.04.2022
W czerwcu 2014 r. specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ) przy współpracy z zespołem SOLARIS rozpoczęli prace montażowe związane z instalacją próżniową krakowskiego synchrotronu.
Ruszyły prace instalacyjne w budynku SOLARIS

09.04.2022
Z początkiem maja 2014 r. zespół Centrum SOLARIS oficjalnie odebrał budynek od wykonawcy – firmy Łęgprzem. Jest to ważny moment, gdyż wraz z odbiorem zostały zintensyfikowane prace instalacyjne, a także dostawy części i urządzeń niezbędnych do montażu synchrotronu.
Trwają dostawy części do synchrotronu SOLARIS

09.04.2022
Coraz więcej części do montażu synchrotronu SOLARIS jest już w Krakowie. W połowie grudnia 2013 r. zgodnie z podpisanym kontraktem odebraliśmy jednostki przyspieszające liniaka. Zostały one przeniesione do specjalnie zbudowanego magazynu, w którym jest odpowiednia dla takiego sprzętu temperatura oraz wilgotność powietrza.