Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Konferencja iNEXT

„Przełom kopernikański” w naukach biologicznych - konferencja iNEXT

11.07.2024
Biologia strukturalna będzie korzystać z zaawansowanych metod takich jak mikroskopia elektronowa wspomaganych sztuczną inteligencją. To zmieni krajobraz nauk biologicznych. Nie można jednak zapominać o kluczowym znaczeniu badań eksperymentalnych – takie wnioski płyną z konferencji iNext-Discovery Foresight Meeting, która odbyła się 8-10 lipca br. w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.
Konferencja Nanotexnology 2024

Nanotechnologia i badania synchrotronowe w Grecji, czyli cztery konferencje na raz.

09.07.2024
Nanotexnology 2024 to połączenie czterech równoległych konferencji naukowych (ISFOE24, NN24, I3D24 i ISSON24), przestrzeni wystawienniczej (EXPO) oraz wydarzeń biznesowych (BUSINESS FORUM). Delegacja Centrum SOLARIS brała udział w wydarzeniu w ramach projektu LEAPS-INNOV, zapoznając uczestników z możliwościami badawczymi synchrotronu i ofertą projektową.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego gościła w Centrum SOLARIS

04.07.2024
Prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu MNiSW odwiedziła Kraków, gdzie 4 lipca podczas szeregu rozmów spotkała się z Rektorem UJ oraz kierownictwem Centrum SOLARIS. Wizyta miała na celu omówienie kluczowych kwestii związanych z rozwojem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, a także zapoznanie się z działalnością jedynej infrastruktury synchrotronowej w kraju.
Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów

Projekt nowej linii badawczej w SOLARIS jako zwieńczenie współpracy trzech krajów

02.07.2024
SOLARIS jako centrum integrujące trzy międzynarodowe środowiska naukowe stoi w przededniu inauguracji projektu mającego na celu budowę szczególnej linii badawczej. O jej wyjątkowości stanowi połączenie sił Polski, Ukrainy i Szwajcarii w dążeniach do sfinansowania linii eksperymentalnej na rzecz badaczy z kraju owładniętego wojną oraz na rzecz konsolidacji społeczności naukowej regionu Europy Centralno Wschodniej. Inicjatywa jest koordynowana pod auspicjami konsorcjum The League of European Accelerator-based Photon Sources (LEAPS), zrzeszającego wszystkie europejskie ośrodki synchrotronowe w Europie.
Spotkanie Zgromadzenia Ogólnego konsorcjum CERIC-ERIC w Centrum SOLARIS

Spotkanie Zgromadzenia Ogólnego konsorcjum CERIC-ERIC w Centrum SOLARIS

28.06.2024
W dniach 27-28 czerwca w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS odbyło się spotkanie Zgromadzenia Ogólnego konsorcjum CERIC-ERIC (Central European Research Infrastructure Consortium), które skupia wyspecjalizowane laboratoria i ośrodki badawcze z Europy Środkowej i Włoch. W tych jednostkach prowadzone są badania materiałów za pomocą technik wykorzystujących fotony, elektrony, neutrony lub jony.