Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Centrum SOLARIS organizatorem Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024)

Centrum SOLARIS organizatorem Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024)

17.06.2024
W dniach 10-14 czerwca w Centrum SOLARIS odbyła się pierwsza edycja Crosscarpatian Synchrotron School (CSS2024), która była skierowany do studentów, doktorantów i starszych naukowców, mających niewielkie lub żadne doświadczenie w dziedzinie promieniowania synchrotronowego. Program szkoły obejmował teoretyczne wprowadzenie ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań badań synchrotronowych w różnych dziedzinach badawczych jak i praktyczne warsztaty na liniach eksperymentalnych. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie stacje, na których został w pełni przeszkolony w zakresie projektowania eksperymentu, przygotowania próbek, pomiarów oraz przetwarzania danych.
Sezonowe zmiany zanieczyszczeń powietrza w Krakowie w badaniach synchrotronowych

Sezonowe zmiany zanieczyszczeń powietrza w Krakowie w badaniach synchrotronowych

29.05.2024
Grupa naukowców z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, Akademii Górniczo-Hutniczej: dr hab. inż. Lucyna Samek profesor AGH, dr inż. Paweł Wróbel, i studenci inż. Patryk Grzywa i inż. Filip Baran oraz doktorantka Szkoły Doktorskiej AGH mgr Romisaa Gamal Mahmoud Abdelrman przeprowadziła ciekawe eksperymenty z wykorzystaniem linii badawczej ASTRA. Celem badań było zidentyfikowanie związków chemicznych obecnych w zanieczyszczeniach pyłowych powietrza PM2.5. Próbki do badań pobrane zostały na stacji AGH w Krakowie latem i zimą w latach 2018/2019 i 2020/2021, aby wykryć zmienność sezonową oraz porównać czy zakaz spalania węgla i drewna do celów grzewczych wprowadzony w Krakowie we wrześniu 2019 przyczynił się do zmiany charakteru zanieczyszczeń pyłowych powietrza.
20. rocznica powstania konsorcjum Lightsources.org

20. rocznica powstania konsorcjum Lightsources.org

22.05.2024
Lightsources.org jest domem dla globalnej społeczności źródeł światła. Utworzona w 2004 r. międzynarodowa grupa osób zajmujących się komunikacją naukową w zakresie źródeł światła opracowała stronę lightsources.org jako pojedynczą platformę wiadomości, wydarzeń, możliwości kariery, aplikacji o czas badawczy i innych istotnych, aktualnych i interesujących informacji dla każdego, kto pasjonuje się światowymi źródłami światła: "Jeden głos dla najjaśniejszej nauki".
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

17.05.2024
Festiwal Nauki i Sztuki po pięciu latach nieobecności wraca do Krakowa. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni w tym obiekt synchrotronu SOLARIS otworzyły się dla wszystkich, którzy chcieli przekonać się o zasadności hasła „Kraków miastem nauki i sztuki”, które towarzyszyło 20. edycji wydarzenia. Było to możliwe dzięki zmianie lokalizacji festiwalu, który z przestrzeni Rynku Głównego przeniósł się do naukowych siedzib partnerów akcji.
Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

16.05.2024
Synchrotron Swiss Light Source (SLS) w ośrodku Paul Scherrer Institute z Villigen w Szwajcarii przeprowadza upgrade do ultrajasnego źródła SLS2.0. Jedną z konsekwencji jest koniecznośćwymiany elementów optycznych na niektórych liniach badawczych. W ramach współpracy między ośrodkami, SLS zdecydował się przekazać trzy demontowane zwierciadła rentgenowskie dla Centrum SOLARIS.