Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

17.05.2024
Festiwal Nauki i Sztuki po pięciu latach nieobecności wraca do Krakowa. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni w tym obiekt synchrotronu SOLARIS otworzyły się dla wszystkich, którzy chcieli przekonać się o zasadności hasła „Kraków miastem nauki i sztuki”, które towarzyszyło 20. edycji wydarzenia. Było to możliwe dzięki zmianie lokalizacji festiwalu, który z przestrzeni Rynku Głównego przeniósł się do naukowych siedzib partnerów akcji.
Zwierciadła rentgenowskie od Swiss Light Source

16.05.2024
Synchrotron Swiss Light Source (SLS) w ośrodku Paul Scherrer Institute z Villigen w Szwajcarii przeprowadza upgrade do ultrajasnego źródła SLS2.0. Jedną z konsekwencji jest koniecznośćwymiany elementów optycznych na niektórych liniach badawczych. W ramach współpracy między ośrodkami, SLS zdecydował się przekazać trzy demontowane zwierciadła rentgenowskie dla Centrum SOLARIS.
Konsul Francji z wizytą w SOLARIS

15.05.2024
Gościem Centrum SOLARIS był Cedric Peltier, Konsul Generalny Francji w Krakowie. Pani Claudine Kieda, kierowniczka grupy badawczej w Wojskowym Instytucie Medycznym, Dyrektor SOLARIS i Konsul Francji rozmawiali na temat zawiązania współpracy polsko-francuskiej na rzecz relacji z przedstawicielami przemysłu.
Infrared Nanoscopy Workshop w Centrum SOLARIS

26.04.2024
Naukowcy z linii badawczej CIRI z Centrum SOLARIS wraz z Attocube system AG oraz firmą COMEF byli organizatorami konferencji Infrared Nanoscopy Workshop on Biological and Polymer Nanomaterials, która odbywa się w dniach 24-26 kwietnia 2024 r. w Centrum Solaris oraz w Sali Audytoryjnej Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Wydarzenie, które odbyło się w formie stacjonarnej zgromadziło przeszło stu uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sesji wykładowej, porterowej oraz warsztatowej.

16.04.2024
Centrum SOLARIS, jako członek Ligi Europejskich Źródeł Fotonowych opartych na Akceleratorach (LEAPS), był organizatorem corocznego spotkania LEAPS-INNOV, które odbyło się w dniach 8-10 kwietnia 2024 roku. Konferencja w formie hybrydowej gościła łącznie 120 uczestników. Bezpośrednio po niej zostało zaplanowane posiedzenie LEAPS General Assembly, które obradowało nad strategicznymi kierunkami rozwoju konsorcjum. Do spotkania z czołowymi przedstawicielami europejskiej wspólnoty synchrotronowej dołączył również Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju (DIR) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Doligalski oraz prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski, Prorektor ds. badań naukowych UJ.