Pierwsze elektrony w synchrotronie SOLARIS

09.04.2022
W grudniu 2014 r. w synchrotronie SOLARIS udało się pozyskać pierwsze elektrony. Zostały one wyprodukowane w dziale elektronowym, gdzie są również wstępnie przyspieszane. Następnie trafiają do akceleratora liniowego, w którym osiągają prędkość bliską prędkości światła.
Instalacja systemu próżniowego

09.04.2022
W czerwcu 2014 r. specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ) przy współpracy z zespołem SOLARIS rozpoczęli prace montażowe związane z instalacją próżniową krakowskiego synchrotronu.
Ruszyły prace instalacyjne w budynku SOLARIS

09.04.2022
Z początkiem maja 2014 r. zespół Centrum SOLARIS oficjalnie odebrał budynek od wykonawcy – firmy Łęgprzem. Jest to ważny moment, gdyż wraz z odbiorem zostały zintensyfikowane prace instalacyjne, a także dostawy części i urządzeń niezbędnych do montażu synchrotronu.
Trwają dostawy części do synchrotronu SOLARIS

09.04.2022
Coraz więcej części do montażu synchrotronu SOLARIS jest już w Krakowie. W połowie grudnia 2013 r. zgodnie z podpisanym kontraktem odebraliśmy jednostki przyspieszające liniaka. Zostały one przeniesione do specjalnie zbudowanego magazynu, w którym jest odpowiednia dla takiego sprzętu temperatura oraz wilgotność powietrza.
Budujemy drugą linię badawczą

09.04.2022
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało środki finansowe na budowę drugiej instalacji badawczej przy synchrotronie SOLARIS. Instalacja ta składać się będzie z linii promieniowania dostarczającej wiązkę fotonów z zakresu próżniowego ultrafioletu oraz ze stacji badawczej umożliwiającej badania techniką kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów (ARPES).