Wiosenny nabór wniosków w roku 2024 będzie otwarty od 1 marca. Termin składania wniosków upływa 1 kwietnia 2024 r., o godz. 23:59.
SOLARIS ogłasza nabór wniosków dwa razy w roku:
- nabór wiosenny (spring call), trwający do 01.04, na eksperymenty prowadzone od września bieżącego roku do lutego roku następnego
- nabór jesienny (autumn call), trwający do 02.10, na eksperymenty prowadzone od marca do sierpnia roku następnego.
Dostępna infrastruktura badawcza:
- ASTRA (absorpcyjna spektroskopia miękkiego i twardego promieniowania rentgenowskiego),
- CIRI (chemiczne obrazowanie w skali mikro- i nanometrycznej) – tylko w trybie Expert Commissioning Access,
- DEMETER:
- PEEM (mikroskop fotoelektronowy),
- STXM (skaningowy transmisyjny mikroskop rentgenowski),
- PHELIX (rentgenowska spektroskopia fotoelektronów, kątowo-rozdzielcza spektroskopia fotoelektronów),
- PIRX (spektroskopia absorpcyjna miękkiego promieniowania rentgenowskiego),
- POLYX (mikroobrazowanie i mikrospektroskopia rentgenowska) – tylko w trybie Expert Commissioning Access,
- URANOS (kątowo-rozdzielcza spektroskopia fotoelektronów),
- Kriomikroskop elektronowy Titan Krios G3i.
Warunki aplikowania o czas badawczy w trybie Expert Comissioning Access:
Dla trybu Expert Commissioning Access obowiązują specjalne kryteria:
- Przed złożeniem wniosku, Użytkownik ma obowiązek skontaktowania się z opiekunem linii w celu uzgodnienia szczegółowych warunków prowadzenia eksperymentu.
- Uczestnicy eksperymentów powinni posiadać wiedzę oraz doświadczenie, niezbędne do udziału w procesie rozbudowy linii badawczej.
- Naukowcy przybywający do SOLARIS mogą wnieść wkład w postaci wiedzy specjalistycznej, która nie jest jeszcze dostępna w grupie badawczej lub w SOLARIS.
- Użytkownicy uczestniczący w procesie uruchamiania linii akceptują, że parametry linii mogą początkowo odbiegać od tych wymaganych do prawidłowego przeprowadzenia eksperymentu.
- Użytkownicy uczestniczący w procesie uruchamiania linii akceptują, że harmonogram przyznanych zmian może ulec zmianie.
- Nowatorski zakres tematyki badań nie jest wymagany do prowadzenia eksperymentów w ramach procesu uruchamiania linii.
Specjalne warunki dla infrastruktury linii CIRI
W okresie do końca marca 2024 będą realizowane wnioski z użyciem źródeł laboratoryjnych i powinny być składane przez użytkowników dotychczasową ścieżką, czyli używając formularza „Szybkiego dostępu”.
Dostępne źródła laboratoryjne: źródło termiczne dla mikroskopu FT-IR, lasery QCL w zakresie 1740-950 cm-1 dla mikroskopu s-SNOM/AFM-IR oraz lasery QCL w zakresie 1800-900 cm-1 oraz 3000-2700 cm-1 dla mikroskopu O-PTIR.
Zapraszamy do składania wniosków za pośrednictwem platformy SUN (https://sun.synchrotron.pl). Zachęcamy do omówienia planowanego eksperymentu z opiekunem infrastruktury badawczej. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych użytkowników promieniowania synchrotronowego.
Rodzaje składanych wniosków:
- Standard proposal - Standardowy tryb dostępu recenzowanego oferujący czas wiązki dla pojedynczego projektu naukowego.
- Long-term proposal – tryb stosowany w przypadku projektów wymagających wielokrotnego dostępu do eksperymentów w dłuższym przedziale czasowym (maksymalnie 3 okresy eksperymentalne), np.: projekty prac doktorskich, projekty rozwojowe dla nowych metod lub specyficznego oprzyrządowania. Jeśli masz sugestie dotyczące innego tematu długoterminowego projektu, skontaktuj się z wybraną linią badawczą/infrastrukturą w celu dalszych dyskusji.
- Dla linii badawczych: maksymalna liczba 8-godzinnych zmian wynosi 30 dla wszystkich 3 okresów eksperymentalnych. W jednym okresie eksperymentalnym maksymalna liczba dostępnych zmian wynosi 15.
- Dla Cryo-EM: maksymalna liczba 2,5-dniowych zmian wynosi 4 dla wszystkich 3 okresów doświadczalnych. W jednym okresie eksperymentalnym maksymalna dostępna liczba 2,5-dniowych zmian wynosi 2.
- Szybki Dostęp – możliwość złożenia wniosku o czas badawczy poza standardowym konkursem, ale pod konkretnymi warunkami, gdy:
- istnieje potrzeba uzupełnienia rezultatów przeprowadzonego w SOLARIS eksperymentu – ze względu na wymogi projektu badawczego lub publikacji;
- użytkownik chce sprawdzić, w drodze pomiarów testowych, czy planowany eksperyment ma szansę realizacji;
- istnieje potrzeba szybkiego przeprowadzenia eksperymentu ze względu na jego potencjalnie wysoką wartość naukową.
Dodatkowo, w przypadku utraty możliwości dostępu do infrastruktury badawczej w wyniku tzw. siły wyższej (takiej jak np. katastrofy naturalne, akty terroryzmu, wojna), istnieje możliwość aplikowania o czas badawczy w trybie szybkiego dostępu oraz przeprowadzenia eksperymentu w formie zdalnej.
Prosimy również o zapoznanie się ze "Szczegółowymi warunkami korzystania z infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego".
Zapraszamy również do składania wniosków do SOLARIS za pośrednictwem naboru CERIC - ERIC, za pośrednictwem Virtual Unified Office (VUO). Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj: https://www.ceric-eric.eu/users/call-for-proposals/ Konsorcjum CERIC-ERIC organizuje dwa nabory wniosków rocznie, w tych samych terminach co Centrum SOLARIS. CERIC-ERIC pokrywa koszt dojazdu i zakwaterowania dla dwóch osób z jednej grupy badawczej oraz umożliwia przesłanie jednego wniosku, będącego aplikacją o czas badawczy na kilku aparaturach. CERIC nagradza najlepsze publikacje.