Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cryo-EM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej

Sercem powstającego w SOLARIS Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej jest najnowszej generacji kriomikroskop elektronowy Titan Krio G3i. Centrum to inicjatywa konsorcjum, złożonego z 18 najlepszych polskich instytucji naukowych, które prowadzą badania z zakresu biologii strukturalnej.

Konsorcjum działa pod przewodnictwem dr. Sebastiana Glatta (Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) i dr. hab. Marcina Nowotnego (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie). 

Działalność Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej umożliwi polskim badaczom dołączenie do grona światowych liderów w biologii strukturalnej.

Podzespoły kriomikroskopu dotarły do Centrum SOLARIS tuż przed końcem 2018 r. Przygotowanie przestrzeni dla laboratorium, a także instalacja, kalibracja i optymalizacja urządzenia zajęły kilka miesięcy. Aktualnie mikroskop jest uruchamiany i testowany. Trwają także prace nad opracowaniem procedury składania wniosków o dostęp do kriomikroskopu. Ogłoszenie pierwszego naboru jest planowane na wrzesień 2019 r.

Wsparcie w przygotowaniu próbek do badań zapewni Structural Biology Core Facility. Zespół tworzą pracownicy Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pliki do pobrania
pdf
Specyfikacja techniczna Krios™ G3i Cryo-TEM